Ministrul iranian de Externe, în vizită în Rusia: Teheranul încă studiază dacă va relua negocierile cu SUA. Iranul a rezistat şi va continua să reziste

Abbas Araghchi si Vladimir Putin / Profimedia Images
27 aprilie 2026, 21:19

Iranul studiază în continuare posibilitatea de a relua negocierile de pace cu Statele Unite, a declarat luni la televiziunea rusă ministrul iranian de Externe Abbas Araghchi, care a acuzat Washingtonul că a făcut să eşueze prin cereri „excesive” negocierile directe desfăşurate pe 11 aprilie în Pakistan, relatează agenţiile AFP şi EFE.

„Este evident că Iranul se confruntă cu cea mai mare superputere mondială, care nu şi-a atins nici măcar un singur obiectiv. Din acest motiv el (preşedintele american Donald Trump) cere negocieri, iar noi studiem acum această posibilitate”, a declarat pentru canalul Telegram al televiziunii de stat ruse ministrul iranian de Externe, aflat într-o vizită în Rusia, unde a fost primit de preşedintele rus Vladimir Putin.

Când un jurnalist l-a întrebat ce are de spus despre afirmaţia prin care Trump s-a autodescris drept „câştigătorul” acestui război, ministrul iranian a răspuns: „Atunci, de ce propune negocieri?”

La începutul întâlnirii de la Sankt Petersburg cu preşedintele rus Vladimir Putin, ministrul Abbas Araqchi a subliniat că „poporul iranian a arătat lumii că, prin rezistenţa, curajul şi spiritul său a reuşit să lupte cu succes împotriva atacurilor şi agresiunii americane”. „Iranul a rezistat şi va continua să reziste”, a adăugat şeful diplomaţiei iraniene.

Negocierile SUA-Iran, în impas. Propunere iraniană pentru încheierea războiului. Trump: Pot veni la noi sau ne pot suna

Iranul a trimis Statelor Unite o propunere de pace în trei etape prin intermediul unor mediatori pakistanezi. Teheranul prioritizează deschiderea strâmtorii și ridicarea blocadei navale. Discuțiile privind programul nuclear ar urma să aibă loc ulterior. Însă Donald Trump intenționează să mențină blocada navală ca principală pârghie de negociere.

„Abordările americane au făcut în aşa fel încât precedentul ciclu de negocieri, în pofida progreselor, să nu-şi atingă obiectivele din cauza cererilor excesive”, a adăugat Abbas Araghchi, referindu-se la cererile formulate de SUA la negocierile eşuate care au avut loc pe 11 aprilie în Pakistan.

La rândul său, Putin a lăudat modul în care iranienii îşi apără „cu eroism şi curaj” suveranitatea şi independenţa şi a asigurat că Rusia va face tot posibilul pentru a aduce „cât mai curând” pacea în Orientul Mijlociu.

În timp ce Pakistanul continuă medierea între Iran şi SUA, o nouă rundă de negocieri este în continuare incertă. Medierea se concentrează în principal pe redeschiderea completă a Strâmtorii Ormuz şi pe găsirea unei soluţii privind uraniul înalt îmbogăţit al Iranului, fie prin scoaterea acestuia din ţară, fie prin diluare, acestea fiind condiţii cheie puse de SUA şi Israel pentru un acord. Sursa: Agerpres

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite