Negocierile SUA-Iran rămân fără perspective. Iranul a trimis Statelor Unite o propunere de pace. Trump: “Dacă vor să vorbească, pot veni la noi sau ne pot suna”

27 April 2026, 12:38 (actualizat 27 April 2026, 21:01)

Iranul a trimis Statelor Unite o propunere de pace în trei etape prin intermediul unor mediatori pakistanezi. Teheranul prioritizează deschiderea strâmtorii și ridicarea blocadei navale. Discuțiile privind programul nuclear ar urma să aibă loc ulterior. Însă Donald Trump intenționează să mențină blocada navală ca principală pârghie de negociere.

Iranul a trimis Statelor Unite o propunere care prevede redeschiderea Strâmtorii Ormuz și încheierea războiului, relatează presa americană. Oferta, făcută prin intermediul unor mediatori pakistanezi, vine la schimb cu amânarea negocierilor privind programul nuclear pentru o etapă ulterioară.

Președintele american a declarat la televiziunea americană Fox News că preferă să mențină blocada navală asupra porturilor iraniene pentru a crește presiunea asupra puterii de la Teheran: “Blocada a fost incredibil de eficientă. Și asta înseamnă că nu mai pot primi bani. Când ai, știi, conducte cu cantități uriașe de petrol care curge prin sistemul tău, dacă din orice motiv acea conductă este închisă pentru că nu poți continuă să-l pui în containere sau nave, ceea ce li s-a întâmplat și lor, ei nu au nave din cauza blocadei. Ceea ce se întâmplă este că acea conductă explodează din interior, atât mecanic,cât și în pământ”.

Donald Trump a spus răspicat că nu este interesat să-și trimită emisarii în Pakistan pentru discuții cu Iranul, decât dacă există potențialul unui progres.

„Avem toate cărțile. Dacă vor să vorbească, pot veni la noi sau ne pot suna. Știți, există telefon!”, a spus Donald Trump.

Liderul de la Casă albă urmează să aibă astăzi o întâlnire cu înalți oficiali din domeniul securității naționale. Însă din capitală Iranului, continuă să vină declarații care sunt în contradicție cu cele relatate de presa americană. Șeful Comisiei pentru Securitate Națională din Parlament a transmis că țara să nu are nicio intenție de a purta negocieri nucleare cu Statele Unite.

Ebrahim Azizi – președintele Comisiei pentru Securitate Națională:Linia noastră roșie a fost întotdeauna aceea că îmbogățirea trebuie recunoscută că o realitate, pentru că noi credem în îmbogățire, așa cum a afirmat și imamul martir”.

Între timp,ministrul iranian de Externe se află în Rusia, la Sankt Petersburg, pentru discuţii cu Vladimir Putin în cadrul unui turneu diplomatic pe tema războiului din Orientul Mijlociu.

La întâlnirea cu șeful diplomației iraniene, Vladimir Putin era însoțit de Serghei Lavrov – ministrul rus de externe și Iurii Ushakov- consilierul prezidențial pe politica externă. A mai fost o prezență interesantă din partea rusă – șeful GRU , Kostiukov – semn că în relațiile ruso-iraniene componenta militară nu este deloc neglijată.

Oficialul din republica islamică și-a intensificat eforturile diplomatice în weekend, când a efectuat vizite în Pakistan și Oman.

Abbas Araghchi – ministrul iranian de Externe: Abordările incorecte și cerințele excesive (n.n. ale SUA) de dinaintea negocierilor, nu își ating obiectivele în ciuda progresului lor.

Referitor la celalalt conflict din zonă, Hezbollah a respins eventualele negocieri directe între autoritățile de la Bierut si cele israeliene. Gruparea a calificat un asemenea scenariu drept o abatere periculoasă care riscă să antreneze Libanul într-un ciclu de instabilitate.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite