Rogobete, despre negocierile cu Pfizer: Nu a venit încă de la Bruxelles decizia finală, apelul rămâne o posibilitate
Ministrul demisionar al Sănătății, Alexandru Rogobete, a declarat vineri că autoritățile așteaptă încă de la Bruxelles decizia finală privind situația negocierilor cu Pfizer, după ce România a fost obligată să achite 600 de milioane de euro pentru vaccinuri anti-Covid comandate, dar nepreluate.
Întrebat de jurnaliști ce urmează în negocierile cu grupul farmaceutic, Rogobete a spus că sunt luate în calcul mai multe variante, inclusiv apelul și continuarea negocierii.
„Din câte știu și am vorbit ieri cu ministrul Finanțelor, nu a venit încă de la Bruxelles decizia finală, cu toate solicitările tehnice și toate mecanismele administrative. Apelul rămâne o posibilitate, negocierea este și ea o posibilitate. Nu vreau să mă antepronunț și nici să speculez, pentru că așteptăm răspunsul de la Pfizer și, sigur, echipele de avocați lucrează în paralel și pentru o variantă, și pentru cealaltă sau pentru amândouă”, a declarat Alexandru Rogobete.
România trebuie să achite 600 de milioane de euro grupului farmaceutic Pfizer pentru vaccinurile anti-Covid comandate, dar nepreluate.
După această decizie, ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, și ministrul Finanțelor au discutat la Washington cu reprezentanții companiei.
Ministrul Alexandru Rogobete a propus ca în schimbul sumei datorate, România să primească medicamente inovatoare, în special pentru pacienții cu cancer și pentru cei cu boli rare.
Aceasta a fost prima rundă de negocieri cu Pfizer.
Între timp, contextul politic s-a complicat, după decizia PSD de a-și retrage miniștrii din Guvern dacă premierul Ilie Bolojan nu este schimbat.

