Incident în Golful Persic: o dronă americană, dispărută fără explicații

14 April 2026, 09:16 (actualizat 14 April 2026, 12:54)

O dronă americană extrem de scumpă a dispărut deasupra Golfului Persic, dar înainte a transmis o serie de date şi coduri care arată că avea probleme serioase. Incidentul a avut loc la câteva zile dupa începerea armistiţiului. Armata Statelor Unite nu a dat până acum informaţii despre avionul fără pilot, care costă nu mai puţin de 200 de milioane de dolari.

O performanță dronă MQ-4C Triton a armatei americane a dispărut săptămâna trecută deasupra Golfului Persic. Site-urile de monitorizare a zborurilor au arătat că aparatul fără pilot a supravegheat câteva ore traficul maritim din apropierea Iranului și, în momentul în care se pregătea să se întoarcă în baza din sudul Italiei, a transmis un cod care arăta că a pierdut legătura cu cei care-l controlau de la sol. În următoarele 15 minute, drona a coborât de la peste 15.000 de metri la 2.900, a transmis un cod de urgență generală și a dispărut.

Comandorul în rezervă Valentin Mateiu este de părere că, cel mai probabil, drona extrem de scumpă s-a prăbușit. Nu se știe dacă din cauza unor probleme tehnice sau a bruiajului iranian.

MQ-4C Triton este o dronă performantă de supraveghere maritimă. Ea poate scana milioane de kilometri pătrați în 24 de ore. Zboară la altitudini foarte mari, cu o viteză de peste 500 de km/h și are o autonomie de peste 15.000 de km.

Americanii au pierdut și alte tipuri de drone în războiul din Iran. Potrivit televiziunii publice din Turcia, 24 de aparate fără pilot MQ-9 Reaper americane au fost distruse până acum. Asta înseamnă o pierdere de peste 700 de milioane de dolari. În conflictul din Orientul Mijlociu, Pentagon a pierdut însă și mai multe avioane de vânătoare F-15 Eagle, aparate radar, de realimentare în aer și elicoptere. Agenția Anadolu a estimat că toate acestea ar valora în jur de 3 miliarde de dolari.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite