EXCLUSIV Traian Băsescu: Planul B nu poate fi decât cel de constituire a Armatei Europene, care să fie un partener al NATO, dar să nu mai fim dependenți de un om instabil, cum este Trump
Planul B nu poate fi decât cel de constituirea a armatei europene, care să fie un partner al NATO, dar să nu mai fim dependenți de un om instabil, cum este Trump, a declarat fostul președinte Traian Băsescu, duminică seara, la emisiunea Culoarele Puterii de la TVR Info.
“Planul B nu poate fi cel decât cel de constituire a Armatei Europene, care să fie un partener al NATO, dar să nu mai fim dependenți de un om instabil, cum este Trump. El e gata să vândă Europa a lui Putin. Pentru el e mai important Putin. Când pe Putin îl primește pe covor roșu, despre aliații europeni tradiționali ai Statelor Unite vorbește foarte urât și încearcă să discrediteze capacitatea de a se apăra a statelor Uniunii Europene”, a afirmat Băsescu.
Fostul președinte atrage atenția că Iranul nu poate avea arma nucleară, că SUA îi pot opri, însă nu au ales soluția inteligentă.
“Pe de altă parte, Iranul nu trebuie lăsat să producă arma nucleară. Singurii care, într-o soluție militară inteligentă îi pot opri pe iranieni sunt americanii. Numai că, soluția pe care au adoptat-o nu este inteligentă și nu-i duce la rezultat. Același Trump este cel care a retras Statele Unite din acordul nuclear cu Iranul în primul lui mandat. Acum vine și spune, păi era să facă bomba. Păi, domnul Trump, acum șase luni ne-ai spus că e distrus. Acum vin și ne spui că dacă nu îi atacai tu, te atacau ei… O prostie. N-am să cred niciodată că Iranul va ataca Statele Unite cu rachete balistice. Poate să ajungă o rachetă, dar va fi lovită. Însă, rămânem în această dilemă cu un Iran care, dacă iese victorios acum, victorios înseamnă cu strâmtoarea Hormuz închisă și cu tot Orientul Mijlociu în flăcări – asta e victoria Iranului – dacă reușește, vom avea o mare problemă. Vom avea un Iran deținător de armă nucleară în 3-5 ani“, a afirmat Băsescu.
În ceea ce privește supărarea lui Trump, care pune demult la îndoială Articolul 5 din tratatul Alianței Nord Atlantice și le reproșează aliaților că n-au intervenit pentru deblocarea strâmbtorii Ormuz, Băsescu a declarat: “Noi avem legi. Noi n-avem un președinte în toată Europa care să poată spune încălcăm legea și plecăm la război în afara teritoriului NATO în lipsa unei rezoluții a Consiliului de Securitate. Ce nu înțelege Trump este că țări democratice ca cele europene nu au un președinte care face ce vrea el. Statele Unite tolerează un astfel de președinte. În Europa te leagă pe loc. Arătați-mi un președinte din Europa care ar putea să spună armatei lui, hai, la avioane, la camioane și plecăm să fim frații lui Trump să atacăm Iranul. Nu se poate. Va trebui să avem aprobări de la parlamentele noastre, aprobări care trebuie să fie în baza unei rezoluții a Consiliului de Securitate ca să putem scoate armata în afara teritoriului național. Deci, el, bun, nu cred că nu înțelege, dar face o propagandă urâtă pentru NATO.”

