Pelerinaj de Florii | Procesiuni speciale în mai multe oraşe
Creştinii ortodocşi se pregătesc de Florii, marea sărbătoare dinaintea Paştelui. În multe locuri din ţară s-au organizat procesiuni. Cu ramuri de salcie în mână şi rugăciuni în gând, pelerinii marcheză intrarea lui Iisus în Ierusalim. Ajunul Floriilor mai este cunoscut și ca Sâmbăta lui Lazăr, zi care amintește de minunea învierii lui Lazăr din Betania, săvârșită de Iisus la patru zile după moartea acestuia.
În sunet de toacă, mii de oameni au participat în București la procesiunea de Florii. Au plecat de la Catedrala Națională după ce preoții au sfințit mai întâi ramurile de finic și salcie pe care le-au împărțit credincioșilor.
La procesiune au obligația să participe toți clericii din Arhiepiscopia Bucureștilor. Vorbim de aproape 1.200 de preoți și peste 600 de călugări și măicuțe.
Procesiunea din ajun de Florii s-a încheiat la Patriarhie, unde Preafericitul Patriarh Daniel a sfințit icoana „intrării Domnului în Ierusalim”.
Și în țară credincioșii s-au rugat și au mers în alai în semn de mulțumire, bucurie și dragoste. La Brăila credincioșii s-au strâns în față bisericii Sf Parascheva. De acolo, împreună cu preoții au plecat spre catedrala unde au fost întâmpinați de Arhiepiscopul Dunării de Jos, Casian Crăciun.
Ramurile de salcie sfințite sunt puse de credincioși la icoane în case sau la ușa, pentru a-i feri de boli. Ajunul Floriilor mai este cunoscut și că Sâmbătă lui Lazăr și amintește de momentul în care Iisus l-a înviat pe prietenul sau, la 4 zile după moartea acestuia.
Credincioșii care au ținut post se pot împărtăși în ziua de Florii și au voie să mănânce peşte.

