Sute de oameni au participat la procesiunea romano-catolică de Florii, în centrul Bucureştiului
Ceremonii religioase speciale au avut loc în România în Duminica Floriilor Catolice. Sărbătoarea deschide poarta către Săptămâna Patimilor Mântuitorului. Sute de oameni au trăit cu emoție tradiționala procesiune organizată de Arhiepiscopia Romano-Catolică din București.
În București, procesiunea romano-catolică de Florii a început cu sfințirea ramurilor de salcie, un simbol al binecuvântării și al protecției.
Credincioșii și preoții au străbătut centrul Capitalei, până la Catedrala Sfântul Iosif. Chiar dacă vremea a fost capricioasă, participarea a fost numeroasă, iar pentru mulți, această zi rămâne una dintre cele mai importante din an.
Procesiunea s-a încheiat la Catedrala Sfântul Iosif, unde credincioșii au participat la Sfânta Liturghie.
Duminica Floriilor deschide Săptămâna Sfântă, perioadă care amintește de Pătimirea lui Hristos și culminează cu sărbătoarea Învierii.

