Traian Băsescu: Prezența lui Trump la Casa Albă este un element de nesiguranță din cauza inconsecvenței
Fostul președinte Traian Băsescu a vorbit la emisiunea “Cine face legea”, de la TVR INFO, despre evoluția din Orientul Mijlociu, în condițiile în care fiul fostului ayatollah Ali Khamenei a fost ales lider suprem, iar Iranul continuă să atace țările din Orientul Mijlociu.
“Nu văd bine ce se întâmplă, adică trebuiau continuate negocierile, dar acum suntem în situația în care suntem. În opinia mea, dacă prin acțiunea lor SUA și Israelul nu vor reuși să neutralizeze definitiv instalațiile nucleare ale Iranului, dacă acum nu se poate face, nu se va mai întâmpla niciodată și Iranul va dobândi arma nucleară. Deci după războiul de 12 zile de anul trecut, după războiul de acum, care e extrem de dur, dacă nu-ți reușește atingerea obiectivului de a distruge capacitățile nucleare ale Iranului, Iranul va deveni stat nuclear”, a precizat Traian Băsescu.
Întrebat dacă există motive de îngrijorare pentru România, fostul șef a statului a afirmat că trăim o perioadă în care “nu trebuie să mai stăm liniștiți”:
„În ziua de azi nu trebuie să mai stăm liniștiți. Nu avem motive să fim liniștiti. Suntem într-un NATO în care (…) Statele Unite sunt reprezentate de un președinte imprevizibil, deși dacă te uiți la strategia de apărare a Statelor Unite, acestea își afirmă, își reafirmă calitatea de pilon principal al NATO. Mai mult decât atât, Statele Unite, în strategia de apărare, garantează și suport pentru forțele disclocate pe teritoriul Europei, suport în situații critice și în ceea ce privește apărarea împotriva atacurilor nucleare rămâne o obligație asumată de SUA. Pe de-o parte ar trebui nu să fim liniștiți, să avem certitudinea că suntem, într-o alianță împreună cu care ne putem apăra, pe de altă parte, pentru mine prezența domnului Trump la Casa Albă este un element de nesiguranță din cauza inconsecvenței dânsului. (…) Suntem într-o situație acceptabilă din punctul de vedere al securității. Repet, marea problemă în ceea ce privește securitatea este inconsecvența președintelui Trump”.
Traian Băsescu este de părere că președintele american a greșit atunci când Trump nu și-a informat aliații despre atacul asupra Iranului.
“A greșit când nu și-a informat aliații. Franța, Germania, Regatul Unit au aflat despre atac, ca de altfel și noi și Uniunea Europeană, după ce acesta începuse. Au aflat de la televizor, cum s-ar spune. În primul rând, aici a greșit, că nu a avut aliații alături de el. O altă greșeală este evaluarea pe care a avut-o împreună cu Israelul cu privire la capacitatea Iranului de a riposta. Se dovedesc greșite socotelile cu faptul că anul trecut, în războiul de 12 zile era același domn președinte Trump care ne spunea cum a pătruns super bomba până în inima pământului și a făcut praf instalațiile nucleare ale Iranului. Și acum ne spune povestea că dacă nu intervenea, Iranul ar fi atacat cu rachete nucleare Statele Unite”, a încheiat fostul președinte al României.

