Bolojan: Partidele au dreptul să-şi facă consultări interne. Responsabilitatea mea – să fac ce trebuie pentru România

26 February 2026, 20:34

Premierul Bolojan, aflat la Bruxelles, a reacționat la scandalul politic din țară fără să comenteze direct declarațiile și postările de pe rețelele sociale. A declarat că deciziile pe care le-a luat respectă programul de guvernare.

Premierul Ilie Bolojan a declarat, joi, în legătură cu afirmaţiile liderului PSD, Sorin Grindeanu, că nu le-a urmărit din cauza programului încărcat, dar că partidele şi liderii politici au dreptul să-şi facă consultările interne, aşa cum consideră de cuviinţă, menţionând că responsabilitatea sa ca premier este să facă ceea ce trebuie pentru România.

“Stabilitatea politică are un rol important pentru modul în care este percepută ţara”, a mai spus Bolojan, arătând că a încercat să fie “factor de stabilitate în această coaliţie”.

El a explicat că, din cauza programului încărcat, nu a urmărit declaraţiile apărute în spaţiul public.

“De azi-dimineaţă nu am avut telefonul la mine, pentru că, fiind continuu în întâlniri, nu poţi să stai să te uiţi ce se postează sau ce se declară de către unul sau altul dintre actorii politici în plan intern, deci nu am apucat să verific declaraţiile sau ce s-a întâmplat în ţară, vorbesc de componenta asta, pentru că alte lucruri importante, să spunem, nu au fost în aceste ore, altfel m-ar fi informat colegii mei. Deci nu pot să fac comentarii legate de aceste aspecte. Sigur, partidele politice şi liderii politici au dreptul să-şi facă consultările interne aşa cum consideră de cuviinţă, au dreptul să facă declaraţii, asta este opţiunea lor. Responsabilitatea mea şi obligaţia ca premier este ca, atât timp când sunt pe acest post, să fac ceea ce trebuie pentru România“, a afirmat premierul, la Bruxelles, întrebat în legătură cu afirmaţiile liderului PSD, Sorin Grindeanu, privind extinderea consultării în PSD pentru a decide dacă va mai continua cu Bolojan ca premier şi cu USR.

PSD ține în șah coaliția. Grindeanu consultă PSD privind actuala formulă de guvernare. Bugetul, miza principală

Sorin Grindeanu pune din nou în discuţie susţinerea coaliţiei de guvernare şi le propune membrilor PSD să voteze, încă o dată, dacă mai vor să continue în actuala formulă de guvernare sau ar fi mai bună o varianta fără USR. Consultarea Partidului îl vizează și pe premierul Ilie Bolojan. Propunerea lui Grindeanu vine în pline negocieri în forţă între partidele din coaliţie înaintea adoptării bugetului de stat pentru anul acesta. Într-o postare pe Facebook, PNL îi cere președintelui Grindeanu să se hotărască dacă se află la guvernare sau în opoziție. Sorin Grindeanu a venit cu precizări – noi nu l-am simțit pe premier ca fiind al unei coaliții, ci al unei formațiuni.

Premierul a precizat că a încercat să îi respecte pe cetăţeni şi pe partenerii de coaliţie, respectând programul de guvernare: “Ceea ce am făcut în aceste luni nu a fost decât să respect programul de guvernare şi să-l pun în practică. Asta este ceea ce pot să vă spun legat de aceste declaraţii”, a adăugat Bolojan.

Întrebat în legătură cu stabilitatea coaliţiei şi dacă este luată în calcul la Bruxelles, Ilie Bolojan a menţionat: “În mod evident, ca să poţi face absorbţia de fonduri europene, ca să poţi să faci programe de dezvoltare, ca să poţi să faci reformă în administraţie, ai nevoie de stabilitate politică şi energiile pe care le are fiecare om politic să fie consumate pe aceste proiecte”.

Deci, stabilitatea politică are un rol important pentru modul în care este percepută o ţară, în principal de către investitori, care pot să fie investitori în portofoliile pe care ţara respectivă le pune la dispoziţie, eurobonduri şi aşa mai departe, dar şi investitori străini. (…) Şi din acest punct de vedere, al costului dobânzilor, al încrederii într-o ţară, stabilitatea politică este un element important şi (…) în poziţia de premier am încercat să fiu un factor de stabilitate în această coaliţie, care nu este uşor de gestionat, având în vedere faptul că sunt patru partide, aşa cum ştiţi, şi în fiecare moment există abordări în spaţiu public, mult diferite de discuţiile care au loc în interior coaliţiei“, a mai explicat Bolojan.

Întrebat dacă este un premier “userist şi populist”, după cum a fost acuzat de PSD, Ilie Bolojan a spus că a încercat să fie, în toată această perioadă, “un premier responsabil pentru ţara noastră”.

“Ordinea mea de priorităţi va fi întotdeauna comunitatea, în cazul acesta ţara noastră, şi apoi aspectele care ţin de partide, de filiaţii şi aşa mai departe. Cu siguranţă, cei care mă ştiu, ştiu că fiind preşedintele PNL şi fiind de 30 de ani membru PNL, în timp ce alţii rătăceau prin zona politică, înseamnă că am nişte principii, sunt un conservator liberal şi asta voi rămâne întotdeauna.”

El a mai spus că nu poate să interzică oamenilor politici să facă declaraţii, să-şi spună părerile.

“Ăsta este dreptul lor. Obligaţia mea este să fac ceea ce trebuie pentru România cât timp sunt pe această funcţie. Şi cetăţenii noştri vor judeca dacă respectarea înţelegerii, seriozitatea, asumarea unor responsabilităţi dificile în perioade în care alţii fugeau de aceste responsabilităţi, sunt bune sau sunt rele. Dar până atunci trebuie să facem ceea ce trebuie pentru ţara noastră”, a conchis Ilie Bolojan.

Declaraţiile vin după ce preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a afirmat într-un interviu pentru G4Media că va extinde consultările interne pentru a decide dacă PSD îl mai susţine pe Ilie Bolojan ca premier şi dacă va continua colaborarea cu USR în coaliţie.

Partidul Naţional Liberal a transmis joi că declaraţiile liderului PSD, Sorin Grindeanu, contribuie la crearea senzaţiei de instabilitate şi afectează credibilitatea României şi îi solicită acestuia să se hotărască dacă se află la guvernare sau în opoziţie.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite