Tensiuni cu Washingtonul: Iranul va considera loviturile limitate un act de agresiune (purtătorul de cuvânt al diplomaţiei de la Teheran)
Iranul a avertizat luni că va considera orice atac asupra teritoriului său, inclusiv lovituri limitate, drept un “act de agresiune”, după afirmaţii ale preşedintelui american Donald Trump care lăsau să se întrevadă această opţiune, într-un moment în care Washingtonul îşi accentuează presiunea militară, relatează AFP.
“Referitor la prima întrebare legată de o lovitură limitată, nu există o lovitură limitată. Un act de agresiune va fi considerat un act de agresiune”, a declarat purtătorul de cuvânt al diplomaţiei iraniene Esmail Baghai, în cadrul unei conferinţe de presă.
Acestuia i s-a solicitat o reacţie la afirmaţiile lui Donald Trump, care a afirmat vineri că ia în calcul o lovitură limitată împotriva Iranului dacă această ţară nu încheie rapid un acord în domeniul nuclear cu SUA.
“Orice stat ar reacţiona cu forţă la un act de agresiune în baza dreptului său inerent la apărare legitimă şi este deci ceea ce vom face”, a subliniat Baghai.
“Tot ce vă pot spune este că iau în calcul acest lucru”, a răspuns laconic Donald Trump la întrebarea: “Luaţi în calcul o lovitură limitată dacă Iranul nu încheie acest acord?”
Cele două ţări au participat pe 17 februarie, în Elveţia, la o a doua sesiune de convorbiri indirecte mediate de Oman, într-un context de intensificare a desfăşurării militare americane în regiune, unde Washingtonul a trimis două portavioane.
Noi discuţii, confirmate de Iran şi Oman, dar nu şi de SUA în acest stadiu, sunt prevăzute joi.
Şeful diplomaţiei Abbas Araghchi conduce negocierile pentru Iran, în timp ce SUA sunt reprezentate de emisarul Steve Witkoff şi de ginerele preşedintelui american, Jared Kushner.
Donald Trump se întreabă de ce Iranul nu a “capitulat” deja în faţa acestei importante desfăşurări militare, a declarat Steve Witkoff, într-o declaraţie pentru Fox News făcută joi şi difuzată sâmbătă.
Purtătorul de cuvânt al diplomaţiei iraniene a declarat luni că iranienii nu au acceptat niciodată să capituleze în istoria lor.
sursa Agerpres

