Toate sectoarele Capitalei au fost amendate pentru că nu au deszăpezit mai multe artere

20 February 2026, 12:23 (actualizat 20 February 2026, 18:30)

Polițiștii locali din subordinea Primăriei Generale a Capitalei au amendat toți operatorii de salubrizare care au contracte cu cele șase primarii de sector, pentru că nu au deszăpezit așa cum ar fi trebuit. Cele mai mari amenzi s-au dat în sectoarelor 3 și 4 – aproape o sută de mii de lei fiecare. Chiar și așa, spun specialiștii în administrație, sumele sunt extrem de mici în raport cu profiturile uriașe făcute de operatori.

La trei zile după ce s-a oprit ninsoarea, peste tot în Capitală, indiferent de sector, sunt încă trotuare și străzi secundare acoperite cu gheață și zăpadă.

Pentru fiecare arteră care nu a fost deszăpezită, polițiștii locali din cadrul Primăriei Capitalei au amendat operatorii de salubrizare cu 5000 de lei. Cele mai mari amenzi le-au luat primăriile sectoarelor 3 și 4, care au primit câte 95.000 de lei. Fiecare primărie a fost găsită cu câte 19 artere care nu au fost curățate așa cum trebuie.

Cele mai mici sancțiuni le-au primit primăriile sectoarelor 2 și 6, care au primit câte 55.000 de lei pentru 11 artere nedeszăpezite, așa cum spune regulamentul.

Până acum, Primăria Sectorului 1 este singura autoritate locală care a anunțat că are de gând să încheie contractul cu operatorul de salubrizare.

Meteorologii anunță că de astăzi revin ninsorile și gerul în Capitală. ANM a anunțat temperaturi de până la -7 grade Celsius și un nou strat de zăpadă.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite