Ministrul Apărării, despre eliminarea normei de hrană: „Nu numai că nu susțin, dar mă opun acestei măsuri”

17 februarie 2026, 12:54

După ce liderul UDMR Kelemen Hunor a spus că au existat discuții în coaliția de guvernare despre eliminarea normei de hrană pentru anumite categorii de angajați, ministrul Apărării Radu Miruță (USR) a declarat că se opune ferm acestei măsuri.

“La Ministerul Apărării cred că există zone unde se pot face reduceri de cheltuieli, suntem cei care vor face reduceri de astfel de cheltuieli, dar reducerea nu poate să vină din eliminarea normei de hrană, din micșorarea salariilor sau a numărului de militari și nu poate să vină din schimbarea modului de calcul a pensiei militarilor. Sunt activități care sunt în curs de cuantificare la Ministerul Apărării care pot reduce niște costuri. Sunt bugete pe unele activități colaterale, care cred că mai pot fi reduse. Cât privește norma de hrană, eu nu pot susține așa ceva (n.red. – eliminarea normei de hrană). (…) Eu spun cu toată gura că eu, Radu Miruță, ministrul Apărării și USR, nu numai că nu susținem, dar ne opunem acestei măsuri. Pentru Ministerul Apărării – și eu am aceeași părere despre toate entitățile din sistemul de ordine publică – nu se poate elimina ceva ce există de la 1859”, a spus Miruță.

Întrebat dacă și angajații din birouri, nu doar cei din teren ar trebui să primească normă de hrană, ministrul Apărării a răspuns:

“Pentru ca armata miliară să funcționeze nu este nevoie doar de militari, pentru că sunt lucruri administrative. Este nevoie de juridic, de financiar. Este o echipă în sine care compune Armata Română”.

Guvernul a decis ca, din luna ianuarie 2026, norma de hrană să fie acordată doar angajaților cu salarii de 6.000 lei net sau mai mici, iar valoarea ei a rămas plafonată la suma de 347 de lei pe lună.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite