Coaliția analizează varianta eliminării normei de hrană pentru anumite categorii de angajați. Care este impactul bugetar
În coaliția de guvernare se discută despre tăierea unor cheltuieli sensibile. Indemnizația de hrană acordată angajaților de la stat ar putea fi eliminată, dar social-democrații resping orice reducere de venituri. Iar ministrul Apărării se opune tăierii sumelor pentru militari. Miza este importantă: Guvernul ar face economii de miliarde de lei. Decizia finală ar putea fi luată săptămâna viitoare.
Kelemen Hunor a declarat că propunerea tăierii normei de hrană a venit de la Ministerul de Finanțe în contextul tăierilor pe care Guvernul le pregătește pentru a reduce cheltuielile statului. Măsura ar putea fi inclusă în ordonanţa de urgenţă privind reforma administrativă și planurile de relansare economică.
“Dintre toți cei care au această normă, o treime și un pic înseamnă Armata și Internele. În jur de 800 de milioane de lei”, a explicat Hunor.
Președintele UDMR precizează că eliminarea sporului de hrană ar aduce la buget 2,4 – 2,5 miliarde de lei, potrivit calculelor Ministerului de Finanțe. Adică, un impact pozitiv de aproximativ 0,12% din PIB.
„Asta e propunerea și a rămas să discutăm (…) Dacă săptămâna viitoare ajunge în Parlament, da”, adaugă Kelemen Hunor.
Radu Miruță: Ca ministru, eu nu semnez pentru eliminarea normei de hrană pentru militari
Ministrul USR al Apărării, Radu Miruţă, anunţă că nu este de acord cu eliminarea normei de hrană, nici măcar pentru o parte a angajatilor din sistem. Şi, spune că MAPN, poate face economii din alte activităţi ale Armatei.
Radu Miruță, ministrul Apărării Naționale, a discutat, astăzi, cu membrii Comisiei pentru apărare din Camera Deputaților despre prioritățile Armatei Române în anul 2026. Ministrul a precizat ferm că se opune tăierii normei de hrană pentru militari și pentru angajații MApN și că reducerile de cheltuieli se vor face de la alte activități ale ministerului.
Ministrul Radu Miruță a răspuns la toate întrebările colegilor parlamentari din Comisia pentru apărare, ordine publică și siguranță națională a Camerei Deputaților, precum și la întrebările presei. Printre temele abordate s-a numărat o eventuală tăiere a normei de hrană la MApN. Ministrul a explicat clar că se opune tăierii normei de hrană atât la angajații militari ai MApN, cât și la cei civili, fără de care activitatea Armatei nu s-ar putea desfășura în bună regulă, ca o echipă funcțională.
„Ca ministru al Apărării, eu nu semnez un document care presupune eliminarea unei norme de hrană pentru militarii Armatei Române, normă care există de la Cuza încoace. Este o normă de hrană specifică, plafonată din 2017, care întreține activitatea de popotă pentru 70% din angajații MApN, activitate gândită tocmai pentru a oferi mai multe variante și pentru a fi pregătiți în caz de război, în caz de necesități specifice. Reducerea cheltuielilor nu poate să vină la MApN din eliminarea normei de hrană, din micșorarea salariilor sau a numărului de militari ori din schimbarea modului de calcul pentru pensiile militare”, a declarat Radu Miruță.
Ministrul Apărării a precizat că sunt alte zone unde se pot reduce cheltuieli în cadrul MApN.
„Se pot face reduceri pentru că nu toți banii sunt pentru salarii, pentru pensii și pentru înzestrare. Am început să identific unde poate fi eficientizată cheltuierea banului public. Nu o să închid ochii la astfel de cazuri, dar cei care irosesc banul public nu vin dimineața să-mi povestească ce fac ei acolo, așa că am activat instrumentele din MApN – Corpul de control, Direcția de audit, Direcția anticorupție. Pe măsură ce sunt identificate cazuri, voi acționa în consecință și este posibil ca, în final, MApN să economisească mai mult decât alte ministere”, a precizat Radu Miruță.
Grindeanu: “Nu s-a luat o decizie”
Preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat marţi că Ministerul de Finanţe a propus tăierea normei de hrană pentru angajaţii la stat, propunerea a fost prezentată în coaliţie de premierul Ilie Bolojan, dar nu s-a luat nicio decizie în această privinţă.
“Nu s-a luat o decizie de acest fel şi dumneavoastră ştiţi declaraţiile noastre, că nu susţinem tăieri. (…) În fiecare zi se încearcă a se aduce noi teme”, a spus Grindeanu la Palatul Parlamentului.
Întrebat dacă tăierea normei de hrană ar putea fi o variantă pentru a aduce bani la buget, preşedintele PSD a răspuns: “Variantă e să dai pe toată lumea afară, să nu mai avem niciun fel de angajaţi şi aduci o perioadă bani la buget. Dar noi nu mai susţinem tăieri. S-a tăiat până acum, aşa cum ştiţi, la cei (care au salariul – n.r.) peste 6.000 de lei. Se mai aplică până la 6.000″.
Grindeanu a fost întrebat, de asemenea, dacă propunerea a venit de la Ministerul de Finanţe.
“Da, şi prezentată de prim-ministru, dar nu s-a luat o decizie în coaliţie”, a precizat acesta.
Guvernul a decis ca, din luna ianuarie 2026, norma de hrană să fie acordată doar angajaților cu salarii de 6.000 lei net sau mai mici, iar valoarea ei a rămas plafonată la suma de 347 de lei pe lună.

