Ilie Bolojan: Lucrurile în administrație nu vor mai fi la fel. Sorin Grindeanu: Pachetul de măsuri va merge înainte, dar în condiții corecte
Premierul Ilie Bolojan a transmis, joi, la Adunarea generală a Asociația Comunelor din România, un mesaj ferm către administrațiile locale, avertizând că, în lipsa unor reforme și a unei creșteri a eficienței, reducerea numărului de comune și fuziunile administrative vor deveni inevitabile. La rândul său, liderul PSD, Sorin Grindeanu a spus că Guvernul trebuie să vorbească „deschis” despre pachetul de măsuri din administrație care urmează să fie adoptat, subliniind că „restructurările sunt absolut necesare acolo unde schemele au fost umflate”, dar că acest demers nu trebuie transformat într-o „reformă” bazată pe concedieri făcute doar pentru imagine.
Peste 1.300 de primării din ţară au fost, marți, în grevă de avertisment, salariaţii din administraţia locală fiind nemulţumiţi de măsurile anunţate de Guvernul Bolojan.
Președinții PNL și PSD, Ilie Bolojan și Sorin Grindeanu, au participat astăzi la sesiunea ordinară a Adunării Generale a Asociației Comunelor, eveniment care are loc la Palatul Parlamentului.
Premierul Ilie Bolojan a declarat la Adunarea generală a Asociației Comunelor: Ori lucrăm împreună să facem administrația mai eficientă în actualele cadre, ori este doar o problemă de timp până vom ajunge la o reformă a administrației, ceea ce va însemna reducerea numărului de comune, fuziuni și așa mai departe.
El a precizat că presiunea pentru reformă ar putea deveni realitate după următorul ciclu electoral.
„Este doar o problemă de timp, până în 2028, până după alegerile care vor veni”, a spus Ilie Bolojan.
„Astăzi, aproape jumătate din investițiile care se fac în România se fac prin autoritățile locale, ceea ce este un procent dublu față de cel din Uniunea Europeană”, a afirmat Bolojan.
În schimb, situația veniturilor locale este mult mai slabă decât media europeană.
„În media țărilor din Uniunea Europeană, veniturile din taxele locale acoperă cheltuielile de salarii. În România, veniturile din taxele locale reprezintă un sfert din cheltuielile de salarii”, a subliniat premierul.
„Acest pachet pentru administrație, pe care ar trebui ca cel mai târziu săptămâna viitoare să-l adoptăm, aduce niște lucruri foarte importante”, a precizat Ilie Bolojan.
„Acest pachet conține și componenta de reducere de personal acolo unde personalul depășește limitele care vor fi stabilite”, a spus premierul.
El a mai susținut că administrațiile pot funcționa cu mai puțini angajați.
„Nu mai puteam să rămânem la taxele pe care le-am avut (…) Niciun cetățean, nici eu, nici dumneavoastră, nu suntem încântați că trebuie să plătim impozite și taxe în plus. Dar trebuie să le explicăm cetățenilor că nu mai puteam merge în această formulă, a afirmat Ilie Bolojan
Prioritatea Guvernului va fi finalizarea proiectelor aflate în faze avansate.
„Va trebui să ne concentrăm să finalizăm investițiile care sunt în stadii avansate, pentru că altfel se degradează și costă mult mai mult”, a declarat Ilie Bolojan.
Premierul a mai spus că posibilitatea de a lansa noi investiții este foarte limitată.
„Capacitatea noastră de a începe noi investiții este foarte scăzută și nu are rost să creăm așteptări care nu pot fi onorate.”
Era o chestiune de respect din partea mea să particip azi la adunarea generală a Asociației comunelor, având în vedere că am fost trei mandate primar și un mandat președinte de Consiliu Județean, deci știu care sunt problemele. Vă asigur de respectul meu, știind cât de dificil este să gestionezi problemele unei comunități cu resurse reduse, pe care o bună parte dintre dumneavoastră sunteți în această situație și nu le aveți. Știu asta foarte bine.
Acum, eu vor fi foarte deschis cu dumneavoastră și cred că trebuie să plecăm de la o realitate. Că lucrurile în administrația locală, dar și centrală, nu vor mai putea fi așa cum eram obișnuiți să fie până acum, a spus premierul Ilie Bolojan.
Sorin Grindeanu: Pachetul de măsuri va merge înainte, dar în condiții corecte
Sorin Grindeanu a declarat în cadrul Adunării Generale a Asociației Comunelor că trebuie vorbit deschis despre pachetul de măsuri din administrație pe care Guvernul urmează să îl aprobe.
Da. restructurările sunt absolut necesare, acolo unde schemele au fost umflate, a spus Sorin Grindeanu.
Acest pachet a fost negociat și închis de două- trei luni de zile și va merge înainte, dar în condiții corecte. Va viza și administrația centrală, a transmis Sorin Grindeanu.
Mi-aș fi dorit să fie prezent și Kelemen Hunor și Dominic Fritz. Ar fi fost o ocazie foarte bună să discutăm împreună, de exemplu, despre taxele locale. Mai ales că vă spun – fără să mă feresc deloc nici nu aș avea cum – că rezonez cu mare parte dintre propunerile venite dinspre UDMR pe care le-am văzut cu toții. Tocmai de aceea, aș vrea azi aici dacă vom putea să facem un exercițiu de sinceritate – să lăsăm la o parte discursurile triumfaliste și să vorbim deschis despre elefanții din încăpere. Și sper că atât dumneavoastră, cât și noi veți fi de acord cu această propunere a noastră, a declarat liderul PSD.
Sorin grindeanu a decclarat că în ultima perioadă, s-a tot încercat – cu bună știință și prin toate mijloacele, diabolizarea primarului din România. Pe scurt – dacă nu ești dintr-o localitate în care ai miliarde de la buget, atunci aproape de fiecare ești prezentat a fi incapabil, ești angajator de pile și amante, sau ești unul dintre cei care vrei să iei fonduri de la bugetul de stat ca să le furi.
Această diabolizare in corpore este însă doar o minciună comodă care exprimăo lene morală și intelectuală a celor incapabili să depășească populismul i-aș spune ieftin.
Administrația locală și provin din administrația locală, așa cum bine știți nu se face cu lozinci și cu etichete, ci cu foarte multă muncă. Iar adevărul este că marea majoritatea dintre dumneavoastră sunteți oameni care bateți drumurile săptămânal drumul Bucureștiului nu pentru privilegii, ci pentru a aduce apă, gaze, grădinițe, creșe, școli noi în localitățile pe care le conduceți. E dacă vreți destul de comod să îi spui unui primar că este incapabil pentru că s-a întrerupt iluminatul public în localitate și în aceste săptămâni sunt foarte multe localități din România care trec prin această situație după ce i-ai luat toți banii din conturi. Eu cred că această abordare greșită trebuie să înceteze, a subliniat Sorin Grindeanu.
Așadar – primul exercițiu de sinceritate pe care trebuie să îl facem cu toții și dvs. și noi este să recunoaștem că este nevoie de mai mult respect în primul rând față de dumneavoastră aleșii locali! De mai puține piedici și de mai mult sprijin concret! În același timp e la fel de adevărat acest lucru trebuie să funcționeze în ambele sensuri. Responsabilitatea de care trebuie să dea dovadă Guvernul, trebuie să aibă un corespondent credibil și la nivelul comunităților locale.
Cheltuirea corectă a banului public, stoparea risipei sau integritatea în funcția publică nu trebuie să fie lucruri opționale. Indiferent că suntem de stânga sau de dreapta, acestea sunt lucrurile pe care întreaga societate le cere
Și aici – cred că trebuie să vorbim deschis despre pachetul referitoare la măsurile în administrație, pe care Guvernul urmează să-l aprobe fie prin angajare cred că domnul prim-ministru o să vă spună mai multe, fie prin OUG. Și sper și o spun deschis și sper că observați că folosesc termenul de ”măsuri” și nu de ”reformă” și am mai spus lucrul acesta, pentru că nu este nicio reformă și nu ar trebui să fie niciun titlu de glorie în a da oameni afară. Da – restructurările sunt absolut necesare acolo unde schemele au fost supraîncărcate, dar majoritatea dintre dumneavoastră cred că deja ați luat măsurile despre care vorbeam mai devreme și ați făcut reducerile pe care le puteați face. Nu puteam fi de acord cu tăieri așa paușal care dădeau bine pe hârtie și știm cu toții sau puteau fi vândute foarte bine în mass-media dar apoi se traduceau în costuri mult mai mari pentru bunuri și servicii prin externalizarea unor servicii publice esențiale. Aceste lucruri nu înseamnă din punctul nostru de vedere reformă, ci un fel de să spunem hai să le spunem așa cum am început măsuri în administrația publică locală
Și da – indiferent cât vor încerca unii viteji să mimeze sacrificiul așa pe acest altar al reformei, eu vă spun deschis ceea ce știți cu toții că acest pachet a fost negociat și închis de vreo două trei luni de zile. Acesta este adevărul.
Și va merge ÎNAINTE, dar în condiții CORECTE.
În primul rând – măsurile vor viza și ceea ce ați cerut dvs. și guvernul a fost de acord, vor viza și administrația publică centrală. Era absolut incorect ca efortul să fie pus doar pe administrația locală, de unde s-a tot tăiat de-a lungul timpului. Este nevoie ca lucrurile să fie corect împărțite între local și central și mă bucur că în coaliție s-a reușit să se ajungă la un acord din acest punct de vedere.
Un alt lucru important pe care țin să îl spun și îl spun ferm, că nimeni nu se va atinge de fondurile destinate comunelor! Și, din discuțiile pe care le-am avut cu partenerii de guvernare, punctul nostru de vedere a fost înțeles!
Înghețarea investițiilor ar fi fost un act, din punctul meu de vedere, de sabotaj economic și socia pe care noi nu ni-l permitem! Tocmai de aceea, trebuie ca investițiile să continue pentru ca locurile de muncă pentru mediul de afaceri mic și mijlociu să nu se piardă!
De aceea, bugetul de stat trebuie să conțină toate sumele astfel încât alocările pentru restul din PNDL, Anghel Saligny care au generat și generează cel mai amplu val de investiții publice în rural să continue și în 2026.
Și da – nu doar că toate aceste programe trebuie să continue, dar va trebui să asigurăm și lucrul ăsta sunt convins că va fi făcut în 2026 să încercăm să asigurăm plata la zi a facturilor.
Da anul acesta în prima jumătate trebuie să asigurăm cu finanțarea pentru programele existente, dar mai ales pentru finalizarea PNRR. Nu ne permitem întârzieri sau amânări.
Dar aș vrea să fie foarte clar un aspect. Toți banii din punctul de vedere al meu și al nostru toți banii din taxele și impozitele locale trebuie să rămână la dumneavoastră! Dacă oamenii din comunitățile dvs plătesc mai mult, atunci toți bani trebuie să se întoarcă acolo și să fie folosiți în investițiile locale.
Repet – din punctul nostru de vedere acest lucru este obligatoriu! Pentru că altfel, va fi foarte greu ca noi în Parlament să susținem un buget care nu ține cont de autoritățile locale!
De aceea, în final – vă propun, ca un ultim exercițiu de sinceritate, să recunoaștem acolo unde am greșit cu toții, să îndreptăm lucrurile cât mai rapid, să luăm măsurile corecte care se impun, să ne folosim mai mult mintea decât toporul și să refacem relația de colaborare între centru și teritoriu.
Grevă de avertisment în peste 1.300 de primării din ţară.
“Greva este organizată de către Sindicatul Naţional SCOR, este rezultatul unui vot intern în structurile noastre şi, cu lipsa câtorva voturi, de abţinere, e unanimitate în a se organiza. Prin urmare, acţiunea se desfăşoară în toate primăriile în care avem organizaţii sindicale, 1.370 de primării. Ne aşteptăm că vor fi acţiuni de solidaritate şi în primării care nu sunt afiliate în sindicatul nostru”, a declarat, pentru AGERPRES, preşedintele Sindicatului Salariaţilor Comunelor şi Oraşelor din România (SCOR), Dan Cârlan.
Acesta spune că acţiunea de protest vine în solidaritate cu demersurile pe care le vor face marţi primarii de comune din ţară. Asociaţia Comunelor din România va avea avea, marţi, la Palatul Parlamentului o întâlnire la care a anunţat că va participa şi premierul Ilie Bolojan.
“Greva pe care o declanşează sindicatul, nu primarii, este una de foarte mare actualitate şi necesitate. Şi noi, primarii, suntem de acord, susţinem fără doar şi poate. Două ore greva de avertisment coincide cu întâlnirea (…) cu noi, premierul Bolojan a confirmat participarea”, a anunţat preşedintele Asociaţiei Comunelor din România, Emil Drăghici.
Acesta susţine că nemulţumirile primarilor au ajuns la o cotă de nesuportat.

