EXCLUSIV Ministrul Sănătății anunță, la TVR Info, eliminarea biletelor de trimitere pentru pacienții cu diabet. “Va dispărea această aberație în câteva săptămâni”

8 February 2026, 22:47 (actualizat 8 February 2026, 22:51)

Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a declarat duminică seara la TVR Info că instituția pe care o conduce continuă eliminarea unor proceduri medicale birocratice pe care le consideră „absurde”, oferind ca exemplu situațiile în care pacienții sunt obligați să obțină bilete de trimitere inutile. Rogobete a anunțat că pacienții cu diabet, insulino-dependenți, nu vor mai fi nevoiți să ceară bilet de trimitere.

Potrivit ministrului, un prim set de astfel de măsuri a fost adoptat în toamna anului trecut, când a fost eliminată obligativitatea biletului de trimitere de la medicul de familie pentru femeile însărcinate care merg la consult ginecologic.

În septembrie sau octombrie anul trecut, am eliminat un prim set de bilete de trimitere, din punctul meu de vedere, inutile. Vă dau un exemplu aici, ca să vedeți cât de absurzi am fost și cât de absurzi suntem în continuare. O femeie însărcinată, pentru a merge la ginecolog, avea nevoie de bilete de trimitere la medicul de familie. O dată, cum să spun, o dată confirmată sarcina, este evident că femeia este însărcinată. Pentru ce mai are nevoie de bilete de trimitere de la medicul de familie? S-a eliminat această absurditate, nu mai există“, a afirmat ministrul.

Alexandru Rogobete a mai spus că a descoperit recent situații similare în cazul pacienților cu diabet insulino-dependent, care sunt trimiși la medicul de familie pentru bilete de trimitere, apoi la spital, în regim de spitalizare de zi, pentru a primi consumabilele necesare tratamentului.

Recent am aflat că pacienții cu diabet, care sunt confirmați și care sunt insulino-dependenți și au nevoie de acele kit-uri, acele consumabile […] sunt chemați la medicul de familie pentru bilete de trimitere. Deși are diabet, este ireversibil, nu se mai vindecă, se ține doar sub control. Se știe acest lucru. După care este chemat la spital, în regim de spitalizare de zi. Adică îl ținem, îl plimbăm pe la ușile cabinetelor o zi întreagă, ca să îi dăm gratuit consumabilele pentru insulină. Noi oricum plătim consumabilele, vorbesc de statul român. De ce nu poate să meargă acest pacient în farmacie să și le achiziționeze? Pentru că oricum, repet, tot noi le plătim. Nu am răspuns la această întrebare, dar promit că va dispărea această aberație“, a explicat oficialul.

Ministrul a explicat și care este cauza aceste birocrații excesive: “Asta e de ani de zile. Pentru că trebuia cineva să controleze fenomenul, cineva să controleze achiziția de consumabile la nivelul spitalului, cineva să controleze… Asta e realitatea, dură, dar asta e realitatea. Pe timpul și pe nervii amărâtului de pacient. O să dispară asta, promit. În câteva săptămâni.”

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite