Ministrul de Externe, Oana Țoiu, la Washington: Consolidăm legăturile diplomatice cu Legislativul american

Delegația României la Washington/Foto: @oana_toiu
3 februarie 2026, 22:13

România consolidează legăturile diplomatice cu Legislativul american, a transmis, într-un mesaj postat pe X, ministrul Afacerilor Externe, Oana Țoiu, după întrevederea avută marți, la Washington, cu președintele Comisiei pentru apărare din Camera Reprezentanților, Mike Rogers.

Ne bucurăm de o prietenie de lungă durată cu congresmanul Rogers și de o relație remarcabilă cu statul pe care îl reprezintă, Alabama – partenerul nostru timpuriu în procesul de aderare la NATO. Am avut un dialog axat pe situația de securitate și pe importanța creșterii investițiilor comune în industria de apărare pentru a spori capacitatea de livrare. Vedem oportunități reale pentru noi facilități de producție și mentenanță româno-americane, într-o perioadă de cerere crescută la nivel internațional. Am apreciat susținerea constantă a Congresului față de securitatea la Marea Neagră și pe Flancul Estic. Consolidăm legăturile diplomatice cu Legislativul american și am transmis invitația de a vizita România în 2026, pentru a crește componenta economică a parteneriatului nostru strategic. Delegația noastră reflectă importanța acordată relației România – SUA, atât la nivelul administrației, cât și al Parlamentului‘, a transmis Oana Țoiu.

https://twitter.com/oana_toiu/status/2018739565557637603

În perioada 3 – 6 februarie, Ministrul Afacerilor Externe, Oana Țoiu, efectuează o vizită de lucru la Washington. Miercuri va avea loc prima reuniune ministerială dedicată mineralelor critice, la invitația secretarului de stat al SUA, Marco Rubio.

Summit-ul urmărește întărirea cooperării internaționale pentru a asigura lanțuri de aprovizionare sigure și diversificate, la nivel bilateral, cât și UE – SUA, explică MAE.

Întâlnirea vizează abordarea strategică asupra domeniului, urmând să fie discutate, pe parcursul anului, propuneri de parteneriate comerciale, în baza unui grup de lucru tehnic la nivelul Guvernului României, pentru facilitarea investițiilor strategice în domeniu.

‘Consolidarea dimensiunii economice a parteneriatului strategic, precum și dezvoltarea oportunităților pentru investiții comune fac parte din obiectivele cheie ale Guvernului României în acest an și din creșterea poziționării României ca actor cheie european pentru autonomia strategică în domeniul esențial al mineralelor rare’, a precizat MAE.

Delegația României, condusă de ministrul de Externe, Oana Țoiu, este alcătuită din șeful Cancelariei premierului, Mihai Jurca, și consilierul prezidențial pentru politici economice și sociale, Radu Burnete.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite