EXCLUSIV. Ce discută ministra de Externe Oana Țoiu cu secretarul de stat al SUA, Marco Rubio
Ministra de Externe, Oana Ţoiu, a început marți o vizită de lucru la Washington, la invitaţia secretarului de stat al SUA, Marco Rubio, urmând să participe la prima reuniune ministerială dedicată mineralelor critice.
Întâlnirea vizează abordarea strategică asupra domeniului, urmând să fie discutate, pe parcursul anului, propuneri de parteneriate comerciale, în baza unui grup de lucru tehnic la nivelul Guvernului României, pentru facilitarea investiţiilor strategice în domeniu.
“Să aducem acasă în România investiții care să ne permită ca din materiile prime pe care le avem să facem produse procesate de valoare adăugată mai mare, astfel încât și economia noastră să beneficieze de acese investiții comune și locuri de muncă pentru inginerii noștri foarte bine pregătiți, dar și în relația transatlantică să putem să ancorăm mai puternic dimensiunea economică”, a declarat Oana Țoiu, în exclusivitate pentru TVR.
Din delegaţia României mai fac parte şeful cancelariei premierului, Mihai Jurca, şi consilierul prezidenţial pentru politici economice şi sociale, Radu Burnete.

