Bolojan despre un posibil guvern minoritar: Nu exclud că se pot întâmpla astfel de lucruri în perioada următoare, dar e de dorit să avem stabilitate politică
Premierul Ilie Bolojan a spus marți, într-un interviu la RFI România, când a fost întrebat despre un posibil guvern minoritar fără PSD, că ”nu exclud că se pot întâmpla astfel de lucruri în perioada următoare, dar e de dorit să avem stabilitate politică”. ”Nu am vrut să spun că e o ipoteză de lucru”, a adăugat el.
Ați putea guverna mai eficient fără PSD?
Ilie Bolojan: Aritmetica parlamentară arată că dacă vrem o majoritate stabilă e nevoie de partidele care pot face majoritatea, adică partidele din coaliție. Aici nu e vorba de dorința de a fi într-o coaliție sau nu, e un dat.
Există și varianta unui guvern minoritar?
Ilie Bolojan: Am mai ajuns la guverne minoritate în crize. Nu exclud că se pot întâmpla astfel de lucruri în perioada următoare, dar e de dorit să avem stabilitate politică. Am avut o întâlnire cu agenția de rating Fitch și o parte din indicatorii după care agențiile dau ratinguri este stabilitatea în guvernare. E foarte important că orice fel de scandal gratuit în coaliție doar pentru a te promova are un cost pe care direct sau indirect cetățenii îl plătesc sub forma de dobânzi
Cum adică nu excludeți guvern minoritar?
Ilie Bolojan: Nu am vrut să spun că e o ipoteză de lucru, ci doar că dacă apar crize politice, guvernarea se poate face cvu guvern minoritar și eu nu încurajez această soluție.
Dar cu PSD la guvernare nu puteți face reformele pe care le doriți, PSD a blocat tot ce se putea bloca?
Ilie Bolojan: Cu siguranță, dacă am fi respectat protocolul de coaliție și programul de guvernare, multe măsuri care nu au fost adoptate ar fi fost deja adoptate. E o problemă de politici de responsabilitate.

