Prințul Harry spune că sacrificiile trupelor NATO din Afganistan merită respect. “Am servit acolo. Și am pierdut prieteni acolo”
Ducele de Sussex a cerut ca despre sacrificiile trupelor NATO să se „vorbească cu onestitate și cu respect”, după ce președintele SUA a susținut că aliații au stat „puțin mai în spate” față de linia frontului în Afganistan.
„Am servit acolo. Mi-am făcut prieteni pe viață acolo. Și am pierdut prieteni acolo”, a declarat prințul Harry, care a fost detașat de două ori în această țară, vineri, când a adus un omagiu trupelor NATO ucise în conflict, inclusiv celor 457 de militari britanici, citat de BBC.
Prințul a reacționat astfel la comentariile controversate făcute de Donald Trump într-un interviu de joi.
Cuvintele lui Trump au atras condamnări din partea aliaților internaționali, prim-ministrul Sir Keir Starmer numindu-le „jignitoare și, sincer, revoltătoare”.
Regatul Unit și alte națiuni s-au alăturat Statelor Unite în Afganistan după ce clauza de securitate colectivă a NATO a fost invocată în urma atacurilor de la 11 septembrie.
Prințul Harry a declarat: „În 2001, NATO a invocat Articolul 5 pentru prima – și singura – dată în istorie. Asta a însemnat că fiecare națiune aliată era obligată să fie alături de Statele Unite în Afganistan, în urmărirea securității noastre comune. Aliații au răspuns acestui apel.”
El a adăugat: „Mii de vieți au fost schimbate pentru totdeauna. Mame și tați și-au îngropat fiii și fiicele. Copii au rămas fără un părinte. Familiile sunt cele care duc mai departe povara costului. Despre aceste sacrificii merită să se vorbească cu onestitate și cu respect, în timp ce rămânem cu toții uniți și loiali apărării diplomației și păcii.”

