EXCLUSIV Mai multe spitale din București nu au căldură. Ministrul Energiei, explicații și soluții la TVR Info
În cea mai geroasă noapte din această iarnă, mai multe spitale din Bucureşti nu au căldură.
Din cauza avariei de la CET SUD, sute de pacienţi se încălzesc cu ajutorul aparatelor de aer condiţionat sau cu radiatoare electrice. Iar ministrul Energiei atrage atenţia că supraîncărcarea sistemelor electrice din spitale ar putea duce la incendii.
Despre acest subiect a vorbit în exclusivitate la TVR Info, luni seara, ministrul Energiei Bogdan Ivan.
”Astăzi am făcut al treilea comandament energetic național din acest an. Încă de la începutul săptămânii trecute am știut că vor acest temperaturi severe.
Din păcate, atât în cazul CET Sud cât și în cazul rețelei de termoficare a Bucureștiului, unde sunt echipamente care au fost instalate în anii ’70, sunt depășite tehnologic, nu s-au făcut investiții în ultimii 35 de ani aproape deloc, la finalul acestei săptămâni s-au terminat lucrările de reparație la CET Sud și la ELCEN, între timp au apărut avarii la compania care transportă agentul termic către o mare parte dintre blocurile din București și către spitale.
Acum se lucrează la capacitate maximă, fără a pune în pericol sistemul energetic. Am cerut, după o întâlnire cu ministrului Sănătății, companiei care furnizează electricitate în cele trei spitale extrem de importante, la Institutul Fundeni, la CC Iliescu și la Institutul Oncologic Fundeni să facă verificări asupra instalațiilor electrice, pentru că există o suprasolicitare a acestora, în condițiile în care singura sursă de încălzire o reprezintă aparatele de aer condiționat, pentru a nu avea și alte neplăceri sau alte incendii.
Am primit raportul: sunt în siguranță.
Este inadmisibil ca în 2026 medicii din Capitală să nu poată să opereze pentru că nu au căldură în spitale”, ne-a declarat Bogdan Ivan, ministrul Energiei, în emisiunea ”Prim Plan”, la TVR Info.
Știre în curs de actualizare

