România ar putea limita exportul de kerosen pentru a asigura resurse suficiente pe piața internă
România ar putea limita exporturile de kerosen, în contextul tensiunilor din Strâmtoarea Ormuz și al temerilor privind aprovizionarea cu combustibil pentru aviație.
Ministerul Energiei ia în calcul această măsură, pentru a asigura resurse suficiente pe piața internă, însă decizia nu este, deocamdată, finală. Companiile aeriene spun că s-au adaptat situației, dar avertizează că ar putea reduce frecvența zborurilor sau amâna rute noi.
La rafinăriile Petrobrazi și Petromidia se produce kerosen și există și contracte prin care acesta este vândut în afară țării. Ministerul Energiei analiză introducerea unor restricții la exportul de kerosen pentru a rămâne surse suficiente pentru companiile românești.
Bogdan Ivan, ministrul Energiei: „Iau în calcul, dar repet, nu e o decizie încă finală pentru că așa cum am făcut în cazul țițeiului brut și al motorinei să limităm exporturile, să luăm în calcul și limitarea de exporturi de kerosen dacă situația o impune”.
Companiile aeriene s-au adaptat.
Marius Popescu, președintele Asociației Companiilor Aeriene Românești: „Companiile aeriene, inclusiv cele românești, aplică o procedură pe care noi, în aviație, o numim tankering – practic de la bază plecăm cu mai mult kerosen pentru a fi siguri că putem opera și o parte din cursă înapoi, dar asta se traduce și în amânări de rute noi, frecvente mai puține”.
TAROM a transmis că stocurile de combustibil au fost reconfirmate cu furnizorii.
„În România nu avem o criză de aprovizionare cu kerosen, impactul resimţit la nivel de industrie provine din volatilitatea preţului ţiţeiului pe termen mediu şi lung. În aceste condiţii de piaţă, niciunul dintre scenariile TAROM nu prevede anulări de zboruri peste următoarele 90 de zile pe motivul penuriei de carburant”, transmite companie aeriană într-un comunicat.
Țările europene vor să reducă importul de kerosen din afară blocului comunitar, iar experții consideră că România poate juca un rol important în regiune.
Dumitru Chisăliță, președintele Asociației Energia Inteligentă: “Ar trebui stabilită o strategie, o strategie care să favorizeze producția suplimentară de kerosen și motorină, iar această producție suplimentară să fe comercializată în țările din jurul României”.
Unii specialiști în energie cred că efectele scumpirii kerosenului se vor simți pe termen lung.
Eugenia Gușilov, expert în energie: „Un deficit pe partea asta de producție de kerosen s-ar putea să fie până e repornit Petrotel Lukoil. Poate o să fie nevoie să ne amânăm vacanța, poate pe toamnă, poate pentru la anul, adică de o anumită perioada în care se poate să fie nevoie de anumite decizii de reanjare a planurilor obișnuite pentru vacanța de vară”.
Italia folosește în prezent o parte din rezervele de urgență pentru carburanți și aproximativ 40% din surse alternative, în contextul dificultăților de aprovizionare generate de blocajele din Strâmtoarea Ormuz.
Deși nu au fost luate măsuri speciale, autoritățile din aviație avertizează că rezervele de combustibil sunt asigurate doar până la finalul lunii mai. După acest termen, ar putea fi impuse restricții sau reduceri ale unor zboruri, dacă situația nu se stabilizează.
În Portugalia, asociația companiilor aeriene spune că acum nu sunt probleme, dar recunoaște că se poate ajunge la anularea unor zboruri, în cazul în care criză din Golf continuă.
Maria Graca Carvalho, ministrul Energiei din Portugalia: „Compania energetică Galp ne-a anunţat că pot administra perfect rezervele până în sezonul de vârf, adică mijlocul lui august”.
Guvernul german urmează să discute cu reprezentanții companiilor aeriene problema stocurilor de carburant pentru aviație întrucât există îngrijorări privind izbucnirea unei crize, care ar perturbă transportul aerian.

