Reza Pahlavi, prințul moștenitor al Iranului în exil, către protestatari: Fiți siguri că victoria este a voastră!

9 January 2026, 22:40 (actualizat 10 January 2026, 00:04)

În Iran continuă cele mai ample proteste din ultimii ani, începute acum 13 zile. Oamenii sunt nemulţimiţi de condiţiile grele de viaţă, de creșterea prețurilor și scăderea puterii de cumpărare. Demonstrațiile, care au început pe 28 decembrie şi s-au extins din capitală în mai multe orașe, sunt reprimate dur de autorităţi. Cel puțin 45 de protestatari, inclusiv opt minori, au fost uciși de forţele de ordine, conform unei organizaţii pentru drepturile omului. Peste 2.000 de persoane au fost arestate.

Protestele s-au aprins cu mai multă forţă după apelul prinţului moştenitor al Iranului, care i-a chemat pe oameni să iasă în stradă în număr tot mai mare, începând cu ora 8 seara. Reza Pahlavi le-a cerut iranienilor să scandeze chiar şi din casele lor pentru schimbarea regimului. Prinţul exilat le-a mulţumit oamenilor pentru că au răspuns apelului său şi i-a îndemnat să continue lupta.

Reza Pahlavi, prințul moștenitor al Iranului în exil: Știu că nu veți abandona străzile în ciuda unor provocări (precum întreruperile de internet). Fiți siguri că victoria este a voastră!

Regimul autoritar de la Teheran a vrut împiedice răspândirea informaţiilor despre proteste şi să izoleze populaţia. Comunicaţiile au fost întrerupte. Iranul a fost rupt de lume, fără internet şi fără telefonie. Mai multe zboruri internaţionale au fost anulate.

Ayatollahul Ali Khamenei amenință

Liderul suprem al Iranului, ayatollahul Ali Khamenei, a semnalat că forțele de securitate vor reprima protestatarii. El s-a referit direct la preşedintele american Donald Trump, care a afirmat că va interveni pentru sprijinirea manifestanţilor.

Ayatollahul Ali Khamenei, liderul suprem al Iranului: Noaptea trecută, la Teheran și în alte câteva locuri, oamenii au venit și și-au avariat propriile clădiri, distrugându-și propriile străzi, pentru a-l face fericit pe președintele altei țări (Donald Trump).

Serviciul iranian de informaţii a cerut populaţiei să denunţe persoanele care încearcă să provoace revoltă. Printr-un comunicat transmis de presa de stat, li se cere iranienilor să îi raporteze autorităţilor “pe “distrugătorii şi teroriştii angajaţi de SUA şi de regimul sionist”.

Oamenii spun că revolta lor a fost declanşată de condiţiile economice dificile, de scăderea puterii de cumpărare şI de creşterea preţurilor:

  • Priviţi piața asta, niciun magazin nu are clienți. De ce? Pentru că oamenii nu au bani. Cum poate cineva să cumpere ceva acum?
  • Protestez împotriva costului ridicat al vieții. Acest protest împotriva creșterii prețurilor are scopul de a-i face pe oficiali să fie mai atenți și să se apropie de oameni

Macron, Starmer şi Merz condamnă uciderea manifestanţilor

Uniunea Europeană Cere Iranului să respecte drepturile protestatarilor şi să restabilească internetul pentru toţi iranienii.

Şefa diplomaţiei europene a afirmat că orice violență împotriva demonstranților pașnici este inacceptabilă. “Închiderea internetului în timp ce se reprimă violent protestele expune un regim care se teme de propriul popor“, a declarat Kaja Kallas.

Emmanuel Macron, Keir Starmer şi Friedrich Merz au condamnat vineri uciderea manifestanţilor şi violenţele comise de forţele de securitate.

Suntem profund preocupaţi de informaţiile privind violenţele comise de forţele de securitate iraniene şi condamnăm cu fermitate uciderea manifestanţilor (…). Autorităţile iraniene au responsabilitatea de a proteja propria populaţie şi trebuie să garanteze libertatea de expresie şi de adunare paşnică, fără teama de represalii”, transmit liderii francez, britanic şi german într-o declaraţie comună.

Manifestaţiile din Iran au început pe 28 decembrie. Până acum, cel puţin 45 de protestatari, inclusiv 8 minori au fost ucişi de forţele de ordine.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite