Pârtii pline în ultima zi de vacanță. Mulți turiști au vrut să se bucure de spectacolul iernii la peste 2.000 de metri altitudine, la Bâlea Lac

7 January 2026, 20:31 (actualizat 7 January 2026, 20:35)

Se încheie și vacanța pentru mulți români. Mulți au vrut să profite până la amiază de pârtie sau săniuș. Au făcut mișcare și asta i-a ajutat să mai dea jos din kilogramele acumulate după mesele bogate în calorii de Crăciun și Revelion.

În ultima zi de vacanță, mulți turiști au vrut să se bucure de spectacolul iernii la peste 2.000 de metri altitudine, la Bâlea Lac. Aici au găsit condiții perfecte pt săniuș pe o zăpadă numai bună și pentru a face un om de zăpadă. Stratul de zăpadă se apropie de un metru și jumătate și stă înseamnă că riscul de avalanșă e ridicat.

În stațiunea sibiană Păltiniș pârtiile și cabanele din zonă au fost pline de turiști. Copiii sunt cei mai supărați. Stațiunea e mult mai aglomerată pentru că se ajunge acolo mult mai ușor, pe autostradă.

La Cluj, au ieșit și adulții la derdeluș.

Pe litoral, pare că e alt anotimp. Cele 17 grade au fost o invitația la plimbare pe faleza cazinoului.

În weekend, vremea se răcește și pe litoral iar în celelalte regiuni, temperaturile vor reveni la valorile normale pentru această perioadă.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite