Ministrul Alexandru Rogobete a explicat la TVR Info în ce constă reforma sistemului de gărzi în spitale
Ministrul Alexandru Rogobete, invitat la emisiunea Prim Plan de la TVR Info, a explicat pe larg în ce constă reforma sistemului de gărzi în spitale.
„În primul rând, mecanismul de gardă pleacă de la o mare inechitate pe care eu o recunosc public și anume că ea se plătește ca procent din venitul calculat în anul 2017. Este o inechitate, dar n-aș vrea să rămânem ancorați doar în această poveste, veți vedea că există mult mai multe inechități și anume că nu se ține cont de rangul spitalului. Mie nu mi se pare corect să plătim în mod egal garda din Spitalul de Urgență din București, unde complexitatea pacienților este una ridicată, unde numărul de pacienți într-o gardă este unul foarte mare, cu garda dintr-un spital orășenesc, unde poate într-o săptămână nu se prezintă niciun pacient în gardă” a subliniat Rogobete.
“Este clar că epuizarea medicilor există în cele mai multe locuri, în special în spitalele de urgență, unde se muncește foarte mult în gardă și unde de multe ori oamenii nu ajung la toaletă, și atunci îmi doresc ca pentru spitalele de urgență să instituim gărzile de 12 ore. Vom începe cu spitalele de urgență și în cazul spitalelor de urgență pentru acele secții unde se pretează mecanismul de gardă de 12 ore, așa cum se practică și în alte țări din Uniunea Europeană, apoi realizarea a trei componente de gardă: garda la domiciliu, gardă de monitorizare și gardă de urgență, plătite diferențiat. Este o altă componentă din această reformă pe care o susțin”
Se ia în calcul şi varianta de tarif fix pe gardă, a mai spus ministrul Rogobete, dar „să se țină cont de gradul spitalului, de specialitate și să fie un tarif progresiv în sensul în care dacă medicul face o gardă are un tarif, dacă face două gărzi într-o lună are cu totul al tarif, mai mare, dacă face trei gărzi de exemplu are un tarif și mai mare. Tocmai pentru a stimula și pentru a răsplăti munca unui om care alege să muncească”
Tariful unei gărzi, în medie, este undeva la 1200 de lei brut pe gardă, la care se adaugă un stimulent.
Un medic care face gărzi poate primi în plus la salariu în jur de 3550 lei net pe lună.
Colegiul Medicilor cere ca orele de gardă să fie luate în calcul la vechime. Ministrul Sănătăţii explică de ce nu se poate acest lucru.
Alexandru Rogobete: Legea salarizării, legea pensiilor spune, dar nu doar în România, în toată Europa, că vechimea în muncă se calculează în zile, nu în ore, indiferent că cineva muncește patru ore, opt ore, 12 ore sau 20 de ore, în vechime se calculează o zi.

