Scandal la Spitalul Județean Constanța. Pacient cu anevrism, blocat în ATI, fără neurochirurg şi fără transfer la un alt spital
Acuzații grave la adresa personalului medical de la Spitalul Județean Constanța. Familia unui pacient cu anevrism cerebral susține că acesta nu a fost tratat corespunzător pentru că în spital nu există medic neurochirurg de gardă. Oamenii cer ca bolnavul să fie transferat în alt oraș. Conducerea spitalului susține că pacientul este transportabil, dar nu a găsit loc liber în spitalele din Capitală.
Potrivit directorului unității, aproape 70 la sută dintre medici și rezidenți nu fac gărzi din motive medicale. Cu toate acestea, ei merg la sală și practică sporturi extreme. Drama pacientului în vârstă de 33 de ani a început în dimineața de 29 decembrie, când a ajuns la spitalul din Constanța cu anevrism cerebral. În secția UPU a spitalului, bărbatul a intrat în stop cardio-respirator și a fost intubat.
BOGDAN OBADĂ, medic: Un anevrism mare. S-a încercat transferul pacientului la spitalele Bagdasar, spitalul Universitar și institutul de Neurologie. Nu s-a reușit transferul din lipsă de locuri.
BOGDAN GHIGULEAC, medic neurochirurg: Nici în străinătate nu se putea face ceva. Era în sângerare intracraniană.
Pacientul a primit îngrijiri medicale la terapie intensivă, fără indicație de operație. Rudele acestuia spun că Spitalul din Constanța nu are un medic neurochirurg care să acopere gărzile. Mai mult, aceștia ar fi găsit un loc liber la Spitalul Universitar din Capitală, însă susțin că angajații unității din Constanța nu au făcut demersurile pentru transfer.
FRATELE PACIENTULUI: Nevăzându-l un neurochirurg, cum au ajuns la concluzia asta fără să-l trimită la un centru de neurochirurgie. În dimineața aceea l-a văzut doar un neurolog.
Conducerea spitalului din Constanța admite că 70 la sută din medici au diferite scutiri medicale și nu fac gărzi. Inclusiv rezidenții refuză să acopere gărzile.
RALUCA ȘTEFAN, manager, Spitalul Clinic Județean de Urgență Constanța: Pe neurochirurgie am cei mai mulți medici scutiți de gărzi. Vin de la 8 la 3 sau de la 8 la 11 și apoi pleacă. Am medici pe care îi văd în cârciumi și sunt scutiți de gărzi.
Situația de la Constanța a ajuns și în atenția ministrul Sănătății.
Prin telefon, ALEXANDRU ROGOBETE, ministrul Sănătății: Acolo lucrurile au degenerat, este imposibil ca în anumite secții peste 70 la sută din personalul medical să fie scutit pe motive medicale. Dacă se va constata că au fost eliberate în fals certificate pentru scutirea de gardă cei împlicați vor răspunde conform legislației, inlusiv penal.
Totodată, ministrul Sănătății a anunțat că modul în care vor fi alocate cadrele medicale în spitale va ține cont nu numai de numărul paturilor, ci și de complexitatea cazurilor tratate. Iar gărzile vor fi regândite, astfel încât să existe o diferențiere de salarizare între gărzile de urgență și cele de monitorizare.

