Situație alarmantă la Spitalul din Mangalia. Gărzile de la Pediatrie nu mai pot fi asigurate permanent din cauza lipsei cadrelor medicale. Copiii care se îmbolnăvesc sunt nevoiți să ajungă la Spitalul din Constanța fie pe cont propriu, fie cu Ambulanța. Singurii care pot primi asistență la urgență pentru adulți sunt copiii care suferă fracturi sau au nevoie de intervenții chirurgicale.
Spitalul militar de campanie din Timișoara este plin, după doar câteva zile de când a devenit funcțional. În acest moment sunt internați pacienți cu forme ușoare și medii de COVID 19. Marea problemă o reprezintă însă în acest moment lipsa de personal.