Patronatele cer măsuri urgente de relansare a economiei: 150.000 de firme, închise sau în insolvență
Patronatele cer Guvernului măsuri urgente pentru relansarea economiei și avertizează asupra riscului de noi închideri de firme și blocării investițiilor. Mediul de afaceri a transmis Executivului o listă de 20 de propuneri, pe fondul temerilor legate de posibile majorări de taxe în anul viitor. Și sindicatele avertizează că, fără o relansare economică, concedierile vor continua.
Potrivit datelor, aproximativ 150.000 de firme s-au închis sau au intrat în insolvență de la începutul anului. Patronatele se tem că situația se va agrava și au trimis Guvernului propriul set de măsuri pentru relansarea economiei.
Printre solicitări se numără eliminarea supraimpozitării, facilitarea unui program de lucru flexibil și renunțarea la impozitul minim de 1% pe cifra de afaceri, aplicat firmelor mari, despre care susțin că blochează investițiile.
Calculele patronatelor arată că, în lipsa acestui impozit, în economie ar fi rămas până la 1,5 miliarde de lei.
Coaliția de guvernare a decis însă doar reducerea impozitului la 0,5% începând de anul viitor, urmând ca eliminarea completă să aibă loc abia în 2027.
„O frână mai mică rămâne tot frână. Statul vine și spune: degeaba investești, degeaba treci printr-o perioadă dificilă — că normal, pornești o nouă fabrică, ești pe pierdere — eu vreau și un procent din cifra ta de afaceri. Unde e normalitatea?”, a transmis Dan Șucu, președintele Confederația Patronală Concordia.
Reducerea birocrației și digitalizarea ANAF se află din nou pe lista cererilor mediului de afaceri.
Și patronii firmelor mici vin cu solicitări suplimentare, nemulțumiți de faptul că, de la 1 ianuarie, impozitul pe dividende va crește de la 10% la 16%, iar pragul pentru microîntreprinderi va scădea de la 250.000 la 100.000 de euro.
„Ar trebui să existe din nou un program de tipul IMM Invest, de la ajutat pe scară largă zeci de mii de întreprinderi mici și mijlocii, care sunt din nou în dificultate. Ar trebui să continuăm cu programe pentru tineri antreprenori și cu programe care să susțină diverse zone din economie”, a spus Florin Jianu, președintele IMM România
Și sindicatele avertizează că, în lipsa unor măsuri concrete de stimulare economică, concedierile vor continua.
„Noi nu vedem nicio măsură care să stimuleze economia. Gradul de sărăcie crește pe zi ce trece. Oamenii sunt disperați și ne temem că se va ajunge la tensiuni sociale. Unii cer grevă generală, alții cer proteste ample”, au declarat liderii sindicali.
La rândul lor, analiștii economici susțin că sunt necesare reforme structurale.
„Avem și taxa pe stâlp, taxa pe construcții speciale, care se menține și care este un impozit de tip primitiv, cum nu vezi nicăieri în lumea civilizată. Taxăm practic oamenii în plus pentru că au avut tupeul să construiască ceva în România, ceea ce este aberant din perspectiva stimulării investițiilor”, a declarat analistul economic Adrian Negrescu.
Potrivit datelor Registrului Comerțului, numărul companiilor care și-au întrerupt activitatea în 2025 este mai mare decât în anul precedent.

