10 copii au ajuns la spitalul din Drobeta Turnu Severin după serbarea de Crăciun de la grădiniță

18 December 2025, 08:06 (actualizat 18 December 2025, 08:39)

10 copii au ajuns la Spitalului Județean din Drobeta Turnu Severin după serbarea de Crăciun de la grădiniță. Micuţii au început să se simtă rău acasă, iar părinții suspectează că au avut probleme de la mâncarea primită.

Patru dintre ei au fost trimişi la boli infecțioase, pentru investigaţii suplimentare. Copiii au mâncat la grădiniţă produse comandate de părinţi de la firma de catering care le aduce mâncare în fiecare zi.

Reprezentanții DSP și DSV fac anchete să afle dacă hrana a fost alterată sau dacă altceva i-a îmbolnăvit.

Micuții, cu vârste intre 4 și 6 ani, au început să se simtă rău și să fie duși de părinți la spital, începând de ieri după amiază. Părinții suspectează că hrana primită la grădiniță ar putea fi cauza problemelor, după ce, rând pe rând, copiii lor au acuzat aceleași simptome.

Șapte copii au fost consultați de medici.

Grădinița are un contract cu o firmă de catering, care livrează două mese pe zi. Ieri, 124 de copii au primit micul dejun, iar apoi prânzul. Directoarea școlii unde funcționează grădiniţa spune că imediat după masa de prânz, doi copii au acuzat stări de rău, apoi spre seară, probleme au apărut și la alți micuți, care au fost duși de părinți la spital.

Reprezentanții Direcției de Sănătate Publică și cei ai Direcției Sanitar-Veterinare au început o anchetă comună. Deocamdată, livrarea de hrană către școală a fost sistată.

Vă reamintim, la numărul unic de urgență 119 puteți semnala cazuri de neglijență, abuz sau violență împotriva minorilor.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite