Majoritatea copiilor internaţi cu simptome de enterocolită au fost externaţi. Anchetă epidemiologică la Păltiniş

Cei 15 copii din tabăra din Păltiniş, internaţi cu simptome de gastroeneterocolită, "nu au avut forma severă a bolii", 13 dintre ei fiind externaţi în cursul nopţii, iar ceilalţi doi - internaţi în secţia Boli Infecţioase, a declarat pentru Agerpres, purtătorul de cuvânt al Spitalului Clinic de Pediatrie, Ioana Mătăcuţă.

Crește alarmant numărul copiilor infectați cu coronavirus! Răzvan Cherecheș, expert în sănătate publică: Începerea școlii va da scânteia care va crește cu adevărat numărul de cazuri

În ultimele 24 de ore au fost spitalizați 63 de copii infectați cu coronavirus. În secțiile COVID din toată țara sunt internați 328 de copii. Durerile puternice de cap, febra sau durerile în gât sunt principalele simptome cu care cei mici au ajuns la spital. Experţii în sănătate publică avertizează că vârful valului 6 va fi în toamnă, după începerea anului şcolar.

BOLI CIUDATE COPII

Este incredibil cu ce probleme imunitare ajung unii copii la spital, după cei doi ani de pandemie, în care virusul SARS-CoV-2 a făcut ravagii. La "Grigore Alexandrescu", în Capitală, la chirurgie plastică, medicii au cazuri cum nu au mai văzut vreodată. De exemplu, un copil care nu are deloc neutrofile, un tip de celule albe care ajută la prevenirea infecţiilor, şi care a făcut cangrenă la un picior în numai 24 de ore.

Internarea copiilor fără mame însoțitoare la Spitalul de pediatrie din Brașov a stârnit revolta părinților

Revoltă a mamelor care au copii internați în Spitalul pentru copii din Brașov. Unitatea medicală a anunțat pe o rețea de socializare că, în perioada pandemiei, a decis să interneze doar copiii bolnavi fără să fie însoțiți de mame. Unele femei au povestit că au fost puse în situația să aleagă între a-și interna copilul singur sau să-l ia acasă. Conducerea spitalului spune că mesajul a fost interpretat greșit.

Părinţii se plâng de condiţiile de la Spitalul Clinic de Urgență pentru Copii Cluj-Napoca

După apariția imaginilor în care apare un vierme lângă o bucată de pateu servită la cină în Spitalul Clinic de Urgență pentru Copii Cluj-Napoca, mai mulți părinți se plâng de condițiile din unitatea sanitară. Aceștia povestesc prin ce situații au trecut: copii care au diverse afecțiuni sunt internati în același salon, iar în baie și pe hol se plimbă gândaci.

Ultima Oră

Cele mai citite