copii spital
Dragostea vindecă. O spun inclusiv oamenii de știință, dar pentru copiii internați singuri la Marie Curie căldura unor brațe e ceva de care n-au parte foarte des. Dar voluntarii își fac timp să-i hrănească, să le vorbească sau pur și simplu să le fie alături.
Mame revoltate de condiţiile precare din Spitalul Judeţean Arad, secţia Pediatrie
La Arad, mamele au ieşit din nou în stradă, în semn de protest faţă de modul în care copiii sunt trataţi în secţiile de pediatrie ale spitalului judeţean. Este a doua oară când reclamă dezinteresul medicilor, condiţiile precare şi lipsa materialelor sanitare. Consiliul Judeţean, dar şi spitalul, au anunţat anchete, iar rezultatele sunt aşteptate luni.
Există aparatură, s-au primit aprobări, dar nu este personal. Rezultatul: secţie de terapie intensivă pentru copii închisă
Aparatură de 100.000 de euro destinată unei secţii de terapie intensivă pentru copii stă nefolosită într-un salon al Spitalului Judeţean Arad. Pentru a putea funcţiona, secţia trebuie să aibă 5 asistente. În urma concursului a fost ocupat însă un singur post. Astfel, micuţii care au nevoie de terapie intensivă sunt trimişi la alte spitale sau, dacă nici acolo nu există locuri, sunt internaţi în secţii pentru adulţi.
Două spitale pentru copii oferă gratuit cazare părinţilor. La altele, adulţii stau cu micuţii lor în pat sau dorm pe scaune
Părinţii care au copii internaţi şi sunt nevoiţi să stea lângă ei, uneori luni de zile, au două variante: se chinuie prin spitale sau locuiesc în casele din apropierea unităţilor medicale. Această a două variantă e posibilă doar în Bucureşti şi Timişoara unde, cu sprijinul unei fundaţii, au fost înfiinţate astfel de case. Părinţii pot locui acolo gratuit, pe toată durata tratamentului copiilor.
- 1
- 2

