În județul Mehedinți, lipsesc peste 30 de medici din secții de bază ale spitalelor din Drobeta-Turnu Severin și Orșova - de la medicină de urgență, terapie intensivă și neonatologie. Şi pacienţii, şi medicii sunt chinuiţi. Astfel de situaţii apar şi pentru că medicii tineri, care îşi fac rezidenţiatul în spitale mici, preferă apoi să plece în oraşe mari sau la privat.
Caz șocant în Mehedinți. O femeie de 81 de ani a fost externată, deși încă avea răni pe corp. Familia spune că a fost internată la Dermatologie de două ori și că a fost trimisă acasă, deși se simțea rău. Azi, medicii au admis că nu o pot interna pentru că nu-i pot trata rănile. Copiii femeii spun că nu știu cum să o ajute.