"Pentru sănătate trebuie să așteptăm". Spitale cu zeci de medici lipsă. Cazul județului Mehedinți. "În Severinul ăsta nu merită să mai trăim. Mai bine muncim, murim, dar la spital să nu ajungem"

În județul Mehedinți, lipsesc peste 30 de medici din secții de bază ale spitalelor din Drobeta-Turnu Severin și Orșova - de la medicină de urgență, terapie intensivă și neonatologie. Şi pacienţii, şi medicii sunt chinuiţi. Astfel de situaţii apar şi pentru că medicii tineri, care îşi fac rezidenţiatul în spitale mici, preferă apoi să plece în oraşe mari sau la privat.

O bătrână din Mehedinți a fost externată de la Dermatologie, deși are răni la nivelul pielii și dureri. Familia spune că nu știe cum să o îngrijească acasă

Caz șocant în Mehedinți. O femeie de 81 de ani a fost externată, deși încă avea răni pe corp. Familia spune că a fost internată la Dermatologie de două ori și că a fost trimisă acasă, deși se simțea rău. Azi, medicii au admis că nu o pot interna pentru că nu-i pot trata rănile. Copiii femeii spun că nu știu cum să o ajute.

Ultima Oră

Cele mai citite