Secţia pentru judecători a CSM sesizează Inspecția Judiciară în cazul documentarului Recorder. Peste 2.000 de sesizări și autosesizări privind posibile abateri în rândul magistraților, potrivit instituției
Secţia pentru judecători a CSM cere Inspecţiei Judiciare să verifice informaţiile din documentarul Recorder, iar ministrul Justiţiei vrea clarificări. Radu Marinescu consideră „inacceptabilă” orice formă de persecuţie a unei persoane şi afirmă că nu a primit plângeri din partea magistraţilor de când e ministru. Şi procurorul-şef al Parchetului European, Laura Codruţa Kovesi, arată că sancţionarea sau revocarea unui magistrat pentru opinii exprimate în interes public constituie o încălcare a Convenţiei Europene a Drepturilor Omului.
La 3 zile de la izbucnirea scandalului din Justiție, Secția pentru judecători a CSM a sesizat Inspecția Judiciară pentru a verifica informațiile prezentate în documentarul Recorder.
Față de aspectele semnalate public în mass-media, Secția pentru judecători a Consiliului Superior al Magistraturii a decis sesizarea Inspecției Judiciare pentru efectuarea de verificări în raport cu materialul de presă difuzat de Recorder, arată judecătorii din CSM.
Decizia judecătorilor din CSM a fost salutată de ministrul Justiției, care cere clarificări urgente. În schimb, Radu Marinescu a respins orice formă de represalii asupra magistraților care își exprimă opinii.
Radu Marinescu, ministrul Justiției: Este absolut inacceptabilă orice formă de persecuție a unei persoane din orice sistem public, care ar sesiza aspecte care, în opinia sa, constituie disfuncționalități sau abuzuri în sistemul în care activează.
Declarațiile ministrului vin după ce judecătorii care au demascat posibile abuzuri ale șefilor de instanțe au fost reclamați de conducerea Curții de Apel București la CSM, Inspecția Judiciară și chiar CSAT, sugerând că magistratul Laurențiu Beșu ar fi ofițer acoperit.
Laurențiu Beșu, magistratul care apare în documentarul Recorder, renunță la statutul de judecător
Și Laura Codruța Kovesi, fost procuror șef al DNA și actual șef al Parchetului European, a tras un semnal de alarmă după cererile de sancționare a magistraților care și-au spus opiniile în documentarul Recorder.
”În locul unor măsuri represive împotriva judecătorilor și procurorilor care au semnalat abuzuri, autoritățile competente ar trebui să se concentreze asupra fondului acestor critici, prin stabilirea faptelor și definirea unor măsuri corective adecvate, pe această bază. Aceasta este singura cale de a proteja credibilitatea instituțiilor în ochii cetățenilor unui stat democratic”, a transmis Laura Codruța Kovesi.
Reprezentanții Inspecției Judiciare au precizat pentru Știrile TVR că vor începe deîndată verificările și au menționat că pe rolul instituției sunt aproximativ 2.700 de sesizări și autosesizări privind posibile abateri în rândul magistraților. Totuși, până acum nu există niciun caz dovedit de constituire ilegală a completelor de judecată, deși au mai fost și în trecut controale care au vizat acest aspect.

