Nicușor Dan afirmă că România este pregătită să doboare dronele care vor intra în spațiul aerian al țării noastre
România este pregătită să doboare dronele care vor intra în spațiul aerian al țării noastre, anunță președintele Nicușor Dan. Șeful Statului le-a explicat jurnaliștilor în conferința de presă de la Paris că Armata Română este din ce în ce mai bine pregătită să reacționeze la atacurile cu drone inamice.
Odată cu izbucnirea războiului din Ucraina, Armata Română a început treptat să renunțe la modul clasic de reacție pe timp de pace și să se adapteze la noile tehnologii de apărare.
Nicușor Dan, președintele României: Pentru că am avut mult timp pace, pregătirile militare făcute și modul de echipare ale armatelor noastre s-au făcut clasic. Odată cu războiul au apărut schimbări tehnologice și fiecare trebuie să ne adaptăm la asta. Suntem în proces de adaptare. Acum suntem mai bine decât acum o lună și peste trei luni vom fi mai bine decât azi. Sper să se încheie rapid războiul ăsta, sper să nu mai avem drone. Dacă vom avea drone, le vom da jos.

