UE spune că se va „asigura” căplatforma X a lui Elon Musk plătește amenda de 120 de milioane de euro

Elon Musk / Foto: Profimedia Images
9 December 2025, 10:18 (actualizat 9 December 2025, 10:19)

Comisia Europeană a declarat că se va „asigura” că va primi banii datorați de compania X a lui Elon Musk, după ce aceasta a fost amendată cu 120 de milioane de euro pentru nerespectarea regulilor de transparență, scrie Politico.

Vineri, Comisia a anunțat că X a încălcat obligațiile privind transparența și designul înșelător prevăzute de regulamentul UE privind platformele online, Actul pentru Servicii Digitale (Digital Services Act), și a aplicat o penalitate de 120 de milioane de euro.

Decizia a declanșat un val de acuzații de cenzură din partea unor oficiali americani, a lui Musk și a susținătorilor săi, unii sugerând că firma ar trebui să refuze plata amenzii.

„X va trebui să plătească această amendă. Cele 120 de milioane de euro vor trebui plătite. Ne vom asigura că obținem acești bani”, a declarat purtătorul de cuvânt al Comisiei, Thomas Regnier, jurnaliștilor, în cadrul briefingului zilnic de presă, când a fost întrebat cum poate UE să se asigure că X va plăti sancțiunea.

El a menționat că X are în continuare posibilitatea de a contesta decizia în instanță. „Există pași procedurali care trebuie luați în considerare, iar orice decizie a Comisiei poate fi contestată în fața Curții de Justiție a Uniunii Europene”, a spus acesta.

Vorbind cu POLITICO după briefing, Regnier a cerut răbdare: „Să nu ne grăbim cu concluziile. Tocmai am luat o decizie și am aplicat o amendă companiei X. Compania trebuie acum să plătească amenda și are 90 de zile pentru a reveni cu un răspuns.”

X a mers în mod repetat în instanță pentru a contesta decizii de reglementare cu care nu a fost de acord. Compania nu a spus încă dacă va face apel la decizia de vineri.

X nu a emis încă un răspuns oficial, iar contul său Global Government Affairs, care exprimă pozițiile companiei în chestiuni de reglementare, s-a limitat la redistribuirea opiniilor unor oficiali americani.

Sâmbătă, Musk a amenințat cu acțiuni împotriva UE și a unor persoane neidentificate. „«UE» a impus această amendă nebunească nu doar companiei X, ci și mie personal, ceea ce este și mai absurd!”, a scris el pe X. „Prin urmare, ar părea potrivit să aplicăm răspunsul nostru nu doar împotriva UE, ci și împotriva persoanelor care au luat această acțiune împotriva mea.”

Compania nu a răspuns solicitărilor repetate din partea Politico de a comenta subiectul.

Regnier a justificat, de asemenea, utilizarea în continuare a platformei X de către Comisie pentru comunicarea instituțională, în ciuda comentariilor anti-UE dure postate de Musk în weekend și a deciziei platformei de a suspenda contul Comisiei pentru publicitate plătită.

Executivul UE folosește 15 platforme de socializare și nu a luat o decizie de a suspenda utilizarea X, a precizat Regnier.

„Toate aceste platforme sunt modalități de a ajunge la cetățeni, la părțile interesate, de a face activități de informare și de a vorbi despre ceea ce facem în UE”, a spus el.

Declarațiile care compară UE cu Germania nazistă fac „parte din libertatea de exprimare pe care o apreciem foarte mult în UE”, libertate care „permite chiar și cele mai nebunești afirmații pe care ți le poți imagina”, a declarat purtătoarea de cuvânt Paula Pinho.

Comisia a încetat „să folosească publicitatea plătită sau orice servicii plătite pe X” în 2023, însă contul său obișnuit rămâne activ, a spus Regnier.

Comisia nu a răspuns la întrebările privind existența unor contacte directe cu oficiali americani pe acest subiect de la anunțarea amenzii. Regnier a declarat că executivul UE rămâne în contact cu compania și că X a fost informată înainte de anunțul oficial.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite