Trump, îngrijorat de amenda primită de platforma lui Elon Musk: ”Nu cred că e corect. Europa trebuie să fie foarte atentă”
Europa trebuie să fie foarte atentă, a avertizat președintele Statelor Unite, Donald Trump, supărat după ce platforma X a miliardarului Elon Musk a fost amendată de Bruxelles cu 120 de milioane de euro pentru conturi false certificate drept reale și, implicit, pentru nerespectarea Legii Serviciilor Digitale.
Sancționarea giganților tehnologici americani este văzută de Trump drept o încălcare a libertății de exprimare, o poziție bine-cunoscută încă din timpul campaniei sale electorale.
Donald Trump, președintele SUA: Asta e o problemă urâtă. Elon nu m-a sunat să-mi ceară ajutorul în această privință. Dar nu, e o chestie dură. Nu cred că e corect. Europa trebuie să fie foarte atentă. Ei fac multe lucruri. Vrem să păstrăm Europa drept Europa. Europa se îndreaptă în niște direcții rele. Este foarte rău. Foarte rău pentru oameni. Nu vrem ca Europa să se schimbe atât de mult. Se îndreaptă în niște direcții foarte proaste. A fost un lucru major.

