Pisicile au fost domesticite mult mai târziu decât se credea. Oamenii de știință au rezolvat misterul
Potrivit unor noi dovezi științifice, trecerea pisicilor de la vânător sălbatic la animal de companie răsfățat a avut loc mult mai recent decât se credea anterior și într-un alt loc, conform BBC.
Un studiu al oaselor descoperite în situri arheologice sugerează că pisicile au început o relație apropiată cu oamenii abia în urmă cu câteva mii de ani și nu în Levant, ci în nordul Africii.
„Sunt peste tot, facem emisiuni TV despre ele și domină internetul”, a spus profesorul Greger Larson de la Universitatea Oxford. „Relația pe care o avem astăzi cu pisicile a început abia acum aproximativ 3.500–4.000 de ani, nu acum 10.000 de ani”.
Toate pisicile moderne descind din aceeași specie – pisica sălbatică africană.
Cum, unde și când și-au pierdut caracterul sălbatic și au dezvoltat legături strânse cu oamenii i-a nedumerit mult timp pe oamenii de știință.
Pentru a rezolva misterul, cercetătorii au analizat ADN-ul din oase de pisici găsite în situri arheologice din Europa, Africa de Nord și Anatolia. Ei au datat oasele, au analizat ADN-ul și au comparat rezultatele cu fondul genetic al pisicilor moderne.
Noile dovezi arată că domesticirea pisicilor nu a început odată cu apariția agriculturii în Levant. În schimb, acest proces a avut loc câteva milenii mai târziu, undeva în nordul Africii.
„În loc să se întâmple în acea zonă în care oamenii se așezau pentru prima dată în comunități agricole, se pare că este mai degrabă un fenomen egiptean”, a spus prof. Larson.
Oamenii de știință au constatat că o pisică sălbatică a „stat o vreme” pe lângă oameni în China, cu mult înainte ca pisicile domestice să apară.
Aceste „rivale” erau pisicile leopard – pisici sălbatice mici, cu pete asemănătoare leopardului – care au trăit în așezări umane din China timp de aproximativ 3.500 de ani.
Relația timpurie dintre oameni și pisicile leopard a fost una „comensală” – două specii care coexistă fără a se afecta reciproc – a spus profesorul Shu-Jin Luo de la Universitatea din Beijing.
„Pisicile leopard au beneficiat de traiul în apropierea oamenilor, în timp ce oamenii fie nu au fost afectați, fie chiar le-au primit ca ajutor natural împotriva rozătoarelor”, a explicat ea.
Pisicile leopard nu au fost domesticite și trăiesc în continuare în sălbăticie în Asia.
Interesant este că, în timpurile moderne, pisicile leopard au fost încrucișate cu pisici domestice pentru a crea rasa Bengal, recunoscută oficial în anii 1980.
Cercetarea a fost publicată în revistele științifice Science și Cell Genomics.

