Blocaj în coaliție, din cauza tăierilor salariale din instituțiile publice. Educația și Armata cer să fie exceptate
Nou blocaj în Coaliție pe tema tăierilor din instituții: reducerea cu 10% a cheltuielilor salariale a adus în discuție primele excepții – militarii, profesorii și medicii. PSD se pregătește să anunțe oficial că se opune tăierilor pentru aceste categorii, în timp ce scenariile privind concedieri sau diminuări salariale îi alarmează pe angajații din sistemul public. Ministrul Apărării spune că Armata ar trebui să fie exceptată de la tăieri, iar sindicaliștii din Educație cer să nu li se aplice reducerile salariale, pentru că s-au făcut tăieri încă de la începutul anului școlar.
Premierul Ilie Bolojan a declarat într-un interviu că în pachetul de reformă în administrație s-a prevăzut o ”anvelopă de recomandare”, ca toate ministerele să aibă în vedere pe anul viitor ”o reducere a cheltuielilor față de anul acesta cu până la 10% din anvelopa salarială”.
Premierul a insistat asupra faptului că acest lucru nu înseamnă neapărat concedieri. El a explicat că unii miniștri pot face reduceri de personal, ”dacă se constată, în urma analizei, că este personal excedentar”, însă alții ”pot să lucreze la sporuri” sau la alte măsuri de acest gen.
Discuțiile din coaliție au început încă de ieri. Ilie Bolojan a avut o întâlnire aseară cu Sorin Grindeanu și cu Ionuț Moșteanu pentru a discuta pe această temă, pentru că astăzi la PSD va avea loc o ședință.
Potrivit surselor citate de Alina Sorocean, Ilie Bolojan a repetat faptul că nu dorește excepții în privința acestei măsuri – vorbim de reduceri de cheltuieli cu 10% din bugetul salarial.
Un punct de vedere a venit de la Guvern, potrivit căruia în învățământul preuniversitar nu ar trebui să mai fie tăieri, deoarece s-au făcut reduceri anul trecut.
Inițial, Sorin Grindeanu a declarat că nu este vorba de bugetul de salarii, că fiecare instituție poate să reducă și din bunuri și servicii, însă Ionuț Moșteanu și Kelemen Hunor au subliniat că este vorba de bugetul de salarii al tuturor instituțiilor de stat de la nivel central.
Ionuț Moșteanu a declarat că ar trebui să existe excepții – și a dat exemplul Ministerului Apărării unde este nevoie de mai mulți militari. Moșteanu a afirmat că nu se pot face tăieri salariale la armată și nu se pot face reduceri nici la bunuri și servicii, în condițiile în care România are un război la graniță.
Primii care au protestat față de viitoarele tăieri au fost chiar angajații Camerei Deputaților. Președintele forului legislativ spune însă că nu au motive de îngrijorare, pentru că salariile lor au scăzut deja.
Și Federaţia Sindicatelor Libere din Învăţământ, Federaţia „Spiru Haret” şi Federaţia „Alma Mater” protestează faţă de intenţia Guvernului de a reduce suplimentar cheltuielile de personal în educaţie, acuzând Executivul că pregăteşte un nou act normativ „în spatele uşilor închise de la Palatul Victoria”.
„Considerăm că o asemenea măsură este nu doar inoportună, ci şi profund nedreaptă, cu consecinţe grave asupra sistemului educaţional”, au transmis sindicaliştii într-un comunicat.

