Profesorii protestează față de noi tăieri. Ministrul David, de aceeași parte a baricadei: Educația nu mai poate suporta alte măsuri
Federaţia Sindicatelor Libere din Învăţământ, Federaţia „Spiru Haret” şi Federaţia „Alma Mater” protestează faţă de intenţia Guvernului de a reduce suplimentar cheltuielile de personal în educaţie, acuzând Executivul că pregăteşte un nou act normativ „în spatele uşilor închise de la Palatul Victoria”.
„Considerăm că o asemenea măsură este nu doar inoportună, ci şi profund nedreaptă, cu consecinţe grave asupra sistemului educaţional”, au transmis sindicaliştii într-un comunicat.
Sindicalişti din învăţământ au pichetat miercuri Ministerul Educaţiei şi Cercetării, nemulţumiţi de “intenţia Executivului de a reduce suplimentar cheltuielile de personal” în sistem printr-un nou act normativ. Profesorii spun că educația a fost lovită deja de măsurile de austeritate.
Profesorii sunt nemulțumiți de intenția Executivului de a reduce cu 10 la sută cheltuielile din instituțiile publice, inclusiv din învățământ. O altă nemulțumire majoră se referă la cumulul pensiei cu salariul pentru care vor fi impuse restricții. Profesorii atrag atenția că fără bani, profesorii pensionari vor pleca și nu va mai avea cine să predea. Ministrul Educației spune însă că modificările, care privesc cumulul pensie-salariu, nu se pot aplica în învățământ.
Protestatarii au cerut demisia ministrului Educaţiei şi Cercetării, Daniel David, şi au scandat: “Abrogare!”.
Sindicaliștii cer Executivului să renunțe la noile măsuri de austeritate. În caz contrar, vor declanșa greva generală.
___________________________
În contextul acestor tensiuni și al protestului profesorilor din fața Ministerului Educației, ministrul Daniel David a oferit, la TVR INFO, asigurări că învățământul nu mai poate suporta noi tăieri.
„Poziția mea ca ministru este că în zona educației, mai ales în zona educației preuniversitare — dar eu vorbesc de educație în general — măsurile care trebuiau luate pentru eficientizare financiară s-au luat în pachetul 1. Noi, în acest moment, trebuie să ne stabilizăm financiar și treptat să începem reformele în domeniu, inclusiv cu o infuzie financiară, pe măsură ce țara se va stabiliza, se va dezvolta economic. Altfel spus, noi nu mai avem ce măsuri să luăm, fiindcă suntem singurul domeniu care a luat aceste măsuri în pachetul 1”, a afirmat ministrul.
Acesta a explicat și de ce educația a fost printre primele sectoare vizate în pachetul anterior:
„Nu fiindcă cineva ar fi avut o problemă cu educația, ci pentru că noi începeam activitățile în septembrie în preuniversitar și în octombrie în universitar, iar dacă nu luam măsurile în primul pachet, nu mai puteam să le implementăm.”
Despre cumulul pensie–salariu: „Această interdicție nu se poate aplica în educație”
Întrebat despre temerile profesorilor privind o posibilă tăiere a salariilor cu 10% și interzicerea cumulului pensiei cu salariul, Daniel David a afirmat clar că o astfel de măsură nu poate fi aplicată în educație.
„Pentru zona educației, această măsură nu se poate aplica. În zona preuniversitară avem mii de norme, în special la științe și matematică, pe care nu le putem acoperi cu altcineva. Un senior, o persoană pensionată, vine și ocupă acele ore nu pentru a lua locul cuiva, ci pentru a ne ajuta. Nu avem cine să țină acele ore. Dacă nu avem această posibilitate, sistemul se va bloca pur și simplu.”
Ministrul a explicat că situația este similară și în învățământul superior: „În zona universitară avem conducători de doctorat care au doctoranzi. Sunt sute, poate chiar peste o mie la nivel național. Dacă blocăm activitatea conducătorului de doctorat, ce facem? Afectăm acești tineri.”
David avertizează că aceeași problemă apare și în cercetare, unde unii seniori coordonează proiecte internaționale. „Când vorbim de cumulul pensie–salariu, trebuie să fim atenți. Un senior obține un grant european, aduce bani în țară. Faptul că își plătește un salariu și are angajați încă zece tineri este un lucru bun. Nu cheltuim din bugetul țării, ci aducem bani.”
Concluzia ministrului este fermă: „Această interdicție nu se poate și nu trebuie aplicată în educație. Și, zic eu, nici în zona cercetării, dacă o analizăm chiar financiar.”
”Uneori, cu sindicatele, m-am aflat pe baricade diferite. Și atunci am fost cinstit și am spus că văd lucruri diferite și că nu mergem în aceeași direcție. În cele două situații de astăzi, măsurile din zona educației și interdicția pensie–salariu, ne aflăm pe aceeași parte a baricadei, dacă vreți să spun așa, și încercăm să facem ca acest sistem să funcționeze bine. Repet: măsurile care trebuiau luate, pentru că au existat o serie de anomalii în această zonă, s-au luat în primul pachet. Noi trebuie să ne stabilizăm și să creștem de acum înainte”, a declarat la TVR INFO minstrul Daniel David.
Marius Nistor, președintele Federația Sindicatelor din Educație ”Spiru Haret” a explicat la rândul său că în învățământ profesorii pensionari care lucrează nu ocupă locul niciunui tânăr, ei ocupă acele posturi, la acele discipline unde nu sunt resurse umane, mai ales pe partea de științe. Dacă se adoptă măsura care interzice cumulul pensiei cu salariul, în mod nediscriminatoriu, copiii vor rămâne fără personal calificat în sălile de clasă.

