Protest spontan al angajaţilor Camerei Deputaţilor faţă de posibilitatea tăierii salariilor cu 10%

Protest spontan al angajaţilor Camerei Deputaţilor
18 November 2025, 13:56

Zeci de angajaţi ai Camerei Deputaţilor au protestat, marţi, pe holurile Parlamentului, faţă de posibilitatea tăierii salariilor cu 10%.

Ei au purtat afişe cu mesaje precum: “Fără noi, statul cade. Cu noi, statul tace”, „Noi muncim, ei ne ignoră”, „Personalul contractual din Camera Deputaţilor merită respect”, „Instituţie centrală cu salarii de la coadă”.

Aceştia au scandat îndelung când preşedintele Camerei Deputaţilor, Sorin Grindeanu, a ieşit din birou pentru a intra în plen: „Vrem salarii decente!”, „Nu vă furişaţi, veniţi la dialog!”, „Unde e Bolojan? Tăiaţi de la voi, nu de la noi”.

Premierul Bolojan a anunțat că vrea reforma administrației locale și centrale, care ar duce la scăderea generală a bugetelor publice cu 10%, pentru a diminua deficitul bugetar, cel mai mare din UE.

Preşedintele Camerei Deputaţilor, Sorin Grindeanu, a precizat marţi că va discuta cu reprezentanţii protestatarilor de la Parlament, după şedinţa comună a celor două Camere.

„Vom ţine cont de tot ceea ce a însemnat reducerea atât la Camera Deputaţilor, cât şi la Senat. Şi ştiţi că aici s-au făcut reduceri la începutul anului. Toate acele lucruri vor conta în ceea ce înseamnă evaluarea pentru Parlament. (…) După aceea, o să chem reprezentanţii”, a spus Grindeanu înaintea şedinţei de plen reunit.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite