VIDEO. Un motociclist filmat din elicopter a rămas fără permis 780 de zile și a fost amendat cu 16.000 de lei. 13 greșeli pe un singur drum
Un motociclist care a fost filmat din elicopter în timp ce a încălcat în repetate rânduri regulile de circulaţie, făcând depăşiri neregulamentare, inclusiv în zona unei treceri pentru pietoni, a fost amendat cu 16.000 de lei şi a rămas fără permis de conducere pentru o perioadă de 780 de zile.
„Pe Waze este mai greu să poziționezi un elicopter. Cu toții trebuie să respectăm legea, indiferent că ne regăsim în postura de pieton, conducător auto sau motociclist”, a precizat Poliția Română pe Facebook, unde a postat și imaginile cu motociclistul.
„În cazul de față, nu putem să îl numim ghinion – a adunat 13 sancțiuni contravenționale, ce i-au adus 780 de zile fără permis de conducere, ci doar nepăsare față de el și față de ceilalți participanți la trafic. Și amenda, aproximativ 16.000 de lei. Am putea să îl numim record, doar că, din ce știm noi, cu un record te lauzi. În cazul de față, nu credem că se aplică. Conduceți prudent. Conduceți regulamentar”, a mai transmis Poliția.
Poliția Română filmează traficul rutier din elicopter din 2024 și poate da amenzi pe baza imaginilor surprinse astfel. De anul acesta a fost introdusă posibilitatea amendării șoferilor pe baza filmărilor din elicopterele MAI dotate cu camere performante, capabile să surprindă inclusiv numerele de înmatriculare, fără a mai fi nevoie de prezența echipajelor la sol.

