Un tânăr urmărit de urs şi-a abandonat motocicleta ca să scape

Hrănirea urşilor, interzisă. Foto Romsilva
18 April 2026, 13:35

Un motociclist aflat în zona împădurită dintre localităţile Rebrişoara şi Coşbuc a fost urmărit de un urs, fiind găsit de jandarmii plecaţi în ajutorul său în stare de şoc şi epuizare fizică, dar fără a prezenta răni, a informat, sâmbătă, Jandarmeria Română.

“Vineri, în jurul orei 19:50, jandarmii din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Bistriţa-Năsăud au fost sesizaţi, prin 112, de către un tânăr de 24 de ani, care le-a semnalat că este urmărit de un urs, în zona împădurită dintre localităţile Rebrişoara şi Coşbuc. Acesta se deplasa în zonă cu motocicleta şi făcuse o pauză în momentul în care a observat ursul. În încercarea de a se îndepărta de pericol, tânărul şi-a abandonat treptat din lucruri, precum şi motocicleta”, se menţionează în comunicat.

Potrivit acestuia, echipajul de jandarmi a menţinut permanent legătura cu tânărul, care se afla în stare de panică.

Intervenţia s-a desfăşurat în condiţii dificile, generate de terenul accidentat şi de vizibilitatea redusă.

„Persoana a fost identificată în stare de şoc şi epuizare fizică, fără a prezenta răni. Tânărul a fost condus de jandarmi până la locul unde a putut fi preluat de către un echipaj de prim-ajutor şi transportat la spital”, se mai arată în comunicat.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite