Controale cu drone ale Gărzii de Mediu la Sintești și Bolintin, pentru controlul şi prevenirea arderilor ilegale de deşeuri. Buzoianu: Imaginile preluate vor fi probe în dosar
Controale cu drone ale Gărzii de Mediu la Sintești și Bolintin, în apropierea Capitalei. Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, anunță că imaginile preluate de dronele cumpărate prin PNRR vor fi folosite ca probe în dosar, pentru ca aceia care poluează aerul prin arderea ilegală a deșeurilor să fie pedepsiți.
Prima acţiune pentru controlul şi prevenirea arderilor ilegale de deşeuri, în care au fost folosite drone, a fost realizată miercuri de Garda Națională de Mediu. Elementul surpriză este cel pe care mizează inspectorii Gărzii Naționale de Mediu pentru că cu ajutorul dronelor nu trebuie să fie aproape sau fizic în locul în care se fac controale.
“Garda Naţională de Mediu anunţă prima acţiune de anvergură în Ilfov, cu utilizarea dronelor achiziţionate prin programul PNRR. Printre obiective se numără depistarea arderilor ilegale de deşeuri precum şi gestionarea deşeurilor de către agenţii economici”, menţionează sursa citată.
Imaginile surprinse din dronă vor fi probe în instanță. De exemplu, miercuri, la Sintești au fost confiscate 75 de tone de deșeuri și au fost date două amenzi de 225 de mii de lei. A fost făcută și o plângere penală.
La acţiunea din Sinteşti au participat aproximativ 120 de persoane din Garda de Mediu, Jandarmeria Română şi IPJ Ilfov. Astfel, 33 de comisari au fost prezenţi la acţiune, cu 10 autoturisme şi cu sprijinul a 67 de lucrători din cadrul IJJ Ilfov şi Gruparea de Jandarmi Ploieşti. De asemenea, două echipaje ale Poliţiei Rutiere, precum şi şase echipaje de Ordine Publică din cadrul IPJ Ilfov, respectiv 18 poliţişti, sprijină acţiunea.
Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, alături de Comisarul General GNM, Andrei Corlan, au fost prezenţi în teren.
”Azi a avut loc prima acțiune de control din Sintești cu dronele Gărzii Naționale de Mediu achiziționate prin PNRR. Imaginile preluate de drone vor fi probe în dosar. Legea trebuie respectată, iar cei care ne otrăvesc de ani de zile cu arderile ilegale de deșeuri trebuie să suporte consecințele. La Ministerul Mediului vom prioritiza lupta împotriva mafiilor care au făcut bani din poluarea aerului și apelor din comunitățile noastre”, a scris aceasta într-un mesaj pe Facebook.

