Tone de gunoaie pe malul Dunării, din cauza topirii zăpezii și ploilor abundente: s-au adunat bușteni, crengi și plastic
Imagini dezolante la Galați. Tone de gunoaie au fost aduse în ultimele zile de Siret și vărsate în Dunare. Multe se opresc în dreptul pontoanelor, unde acostează navele, iar administratorii sunt nevoiți sa plătească pentru a curăța malul. În plus, buștenii mari sunt un pericol si pentru circulația in siguranta a ambarcațiunilor.
Topirea zăpezilor, dar și ploile abundente au umflat afluenții Siretului, care au adus cu ei tone de deșeuri. Acestea se varsă în Dunăre și multe se adună în dreptul pontoanelor.
Gălățenii spun că așa se întâmplă în fiecare an.
Legea îi obligă pe cei care dețin pontoane să-și îndepărteze gunoaiele. Asta înseamnă cheltuieli în plus. Mai mult, navele sunt în pericol dacă dau peste bușteni de mari dimensiuni.
Cosmin Chelbașu – reprezentant firmă trecere bac: „Ne afectează acostarea bacului. Ceea ce vedeți dvs. este puțin, sunt foarte multe sub apă. Și se întâmplă… intră la elice, avem elice strâmbate de la copaci.”
Viorel Gagu – administrator firmă de transport pe apă: „Creează presiune mare și pe nave, pe pontonul ăsta plutitor. Trebuie verificate înainte parâmele, să nu avem probleme, că dacă face presiune destul de mare, poate pocni și pleacă toate navele la vale. E pericol.”
Reprezentanții Gărzii de Mediu spun că toți deținătorii de pontoane au fost avertizați să păstreze curățenia.
Ionuț Bejan – comisar-șef Garda de Mediu Galați: „Sancțiunile ajung până la 60 de mii de lei pentru operatorii economici care au obligația de a salubriza zona în perimetrul unde își desfășoară activitatea. Și pentru autoritățile publice, de până la 45 de mii de lei sancțiuni.”
În ultimii doi ani, numărul PET-urilor s-a redus datorită programului de reciclare, însă mai sunt recipiente care ajung în Dunăre. Operatorii scot în fiecare an din apele fluviului mii de tone de deșeuri.

