Ploile torențiale scot la suprafață vechi probleme de infrastructură: rețele de canalizare subdimensionate
Ploile puternice din ultimele ore au scos la iveală vechile probleme de infrastructură: rețele de canalizare subdimensionate, care nu pot prelua debitele mari de apă și asfaltări făcute fără să se țină cont de nivelul caselor. În Slobozia, de exemplu, au fost inundate străzi, curți și chiar scări de bloc. Apa a ajuns inclusiv în subsolul sediului Direcției de Finanțe Publice din oraș. La Galați, porțiuni din asfalt au cedat, iar un autobuz plin de călători a fost prins în groapa creată.
La Slobozia, zeci de gospodării au fost inundate, după ce rețeaua de canalizare a cedat în fața ploilor abundente.
Nici locuitorii din centrul orașului nu au scăpat de potop.
Motopompele aduse de pompieri au fost depășite de volumul mare de apă de pe străzi și din curțile oamenilor.
Pe o stradă din centrul Sloboziei, canalizarea nu a făcut față. Apa atinge jumătate de metru, iar mai multe curți au fost inundate.
Probleme au fost și în cartierul de case Bora, unde localnicii spun că sunt inundații la fiecare ploaie mai mare.
La Galați, asfaltul proaspăt turnat a cedat în urma ploilor, iar șoferul unui autobuz al societății locale de transport în comun, în care se aflau mai mulți călători, a încercat să ocolească groapa formată și a rămas blocat în sensul giratoriu.
După câteva zeci de minute, autobuzul a fost tractat.
Probleme au fost și pe drumul național 25, care face legătura între Galați și Tecuci. Ca să împrăștie apa acumulată pe carosabil, drumarii au intervenit cu un utilaj special.
În Giurgiu, Vrancea și Buzău, pompierii au îndepărtat copacii doborâți de vânt. Mulți au căzut peste mașinile parcate.

