Comandamentul Energetic, convocat pe fondul prognozelor meteo. Peste 20.000 de locuințe au rămas fără electricitate. Ministrul Bogdan Ivan: Au fost sute de echipe pe teren. Nu există risc de blackout

8 octombrie 2025, 17:07 (actualizat 8 octombrie 2025, 18:52)

Vremea rea din ultimele ore a provocat probleme rețelelor electrice. Localități întregi au rămas în beznă, după ce vântul puternic a doborât copacii peste liniile de alimentare. Ministrul Energiei, Bogdan Ivan, a convocat Comandamentul Energetic, având în vedere că în aceste zile vremea va continua să fie rece.

”Până în momentul de față, în urma fenomenelor meteo severe au fost peste 20.000 de puncte de consum nealimentare, cu un vârf miercuri dimineață la ora 8.00. Au fost în toată această perioadă sute de echipe în teren. Am datele actualizate la ora 17.00. În momentul de față, din cele aproximativ 20.000 de locuri nealimentate azi-dimineață la ora 8.00, mai avem de alimentat 1.598 de locuri de consum. Conform premiselor, ele vor fi alimentate cel târziu până la ora 20.00 în această seară și activitatea lor va fi reluată la normal. Suntem într-o perioadă în care oamenii sunt pe poziții, se fac raportări din 2 în 2 ore la nivelul tuturor operatorilor de distribuție și furnizare”, a declarat ministrul Bogdan Ivan.

Principalele declarații ale ministrului Bogdan Ivan

  • În urma fenomenelor meteo severe au fost peste 20.000 de puncte de consum nealimentate, cu un vârf în această dimineață la ora 8.00.
  • Au fost sute de echipe în teren.
  • Conform previziunilor, până în această seară la ora 20.00 peste 20.000 de oameni care au avut probleme privind alimentarea cu energie electrică vor fi conectați înapoi.
  • Atât ploaia cât și vântul au dus la avarii referitoare la rețele.
  • Avem la nievlul fiecărui operator cel puțin 20,30 de echipe în teren. Avem operatori care au, în momentul de față, 120 de echipe în teren. Sunt pregătiți, au fost informați și suntem pregătiți dacă apar fenomene meteo în orele următoare în București, în județele din sudul Moldovei, Dobrogea și Muntenia.
  • România are astăzi depozitele de gaze naturale pregătite pentru iarnă. Suntem multe peste media Uniunii Europene. Avem 95,5% din depozite umplute cu gaze naturale pentru iarna care urmează, media UE este de 82,8%.
  • În momentul de față, subiectul intrării în blackout este foarte discutat. Ceea ce facem noi pentru a nu ajunge acolo e renegociem cu cei din Comisia Europeană păstrarea în această perioadă a centralelor pe cărbune care aduc echilibru în sistemul energetic național.
  • Lucrăm la mecanisme de finanțare pentru digitalizarea rețelelor electrice și sisteme integrate prin care să nu mai fim în situația în care să vedem foarte târziu că avem un risc, ci să putem anticipa din timp.
  • În mod normal, termenul de blackout apare în cazul unui deficit excesiv de energie sau dacă e o necorelare în rețeaua energetică națională. Nu există un risc din acest punct de vedere în contextul vremii severe pe care o avem în sud și estul țării o avem în această perioadă.
  • Riscul, conform unui studiu, ar apărea doar dacă în anumite condiții meteo în cursul iernii, România nu ar dispune de energia produsă de acele grupuri de la Complexul Energetic Oltenia și atunci unul dintre potențialele scenarii, în anumite condiții, ar fi să ajungem în punctul acesta.

Administraţia Naţională de Meteorologie a emis o avertizare nowcasting Cod roşu de ploi pentru mai multe localităţi din judeţul Constanţa, valabilă miercuri până la ora 18:00.

Astfel, în Hârşova, Cogealac, Ciobanu, Crucea, Ghindăreşti, Seimeni, Topalu, Gârliciu, Pantelimon, Târguşor, Fântânele, Siliştea, Saraiu, Horia, Grădina şi Vulturu va ploua, iar prin acumulare cantităţile de apă vor depăşi 20 l/mp. În zona avertizată în ultimele ore s-au acumulat cantităţi de 50…70 l/mp.

Codul roşu de ploi abundente emis marţi pentru judeţele Constanţa, Călăraşi, Ialomiţa, Giurgiu, Ilfov şi în municipiul Bucureşti a expirat la ora 15:00. Aceste județe rămân însă sub incidența Codului portocaliu, ca și restul zonelor din partea de sud-sud-est a teritoriului, până în prima parte a nopții.

Ciclonul Barbara: gospodării inundate, oameni evacuați, drumuri blocate. Constanța, județul cel mai puternic lovit

Ciclonul Barbara a făcut mai puține probleme decât s-au așteptat autoritățile. Chiar și așa, localnicii și pompierii au făcut noapte albă în județele vizate de codul roșu de ploi torențiale. Au fost afectate 20 județe și Bucureștiul. La Constanța au fost cele mai grave situații provocate de precipitațiile abundente. Au fost blocate drumuri naționale și județene, zeci de gospodării au fost inundate și mai multe persoane au avut nevoie de ajutorul pompierilor pentru a fi salvate din mijlocul apelor.
Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite