Codul roșu a expirat, dar pericolul nu a trecut. Cod portocaliu de ploi în Muntenia și Dobrogea, până la ora 23.00
Codul roșu de precipitații pentru cele cinci județe și Capitala a expirat. Însă pericolul nu a trecut încă. Rămâne în vigoare o avertizare cod portocaliu pentru jumătatea de est a țării. În plus, meteorologii au emis și avertizări punctuale temporare pentru anumite zone.
Sunt nu mai puțin de 17 județe și Capitala aflate sub un cod portocaliu de vreme rea, până în această seară la ora 23.00. Sunt așteptate în continuare cantități mari de apă și va bate vântul cu putere, cu o intensitate de 50 până la 70 km/h.
Pe de altă parte, în această noapte până joi seara la ora 18.00 a fost emis un cod galben de vânt pentru zona de est a țării, mai precis pentru mai multe județe din Moldova, pentru Dobrogea, dar și pentru estul Munteniei.
În ceea ce privește circulația pe drumurile naționale, în acest moment pe 4 DN din Constanța și unul din Ialomița se circulă îngreunat din cauza apei acumulate pe șosea.
Elevii care au stat azi acasă se vor întoarce de mâine în bănci, cu câteva excepții: trei școli din Constanța, Călărași și Giurgiu, dar și o grădiniță din Buzău care vor rămâne cel puțin deocamdată închise.
Diana Giurgiu, meteorolog, pentru TVR Info: “Totodată pe parcursul acestei zile vorbim și despre un Cod galben de vânt pentru restul județelor ce bordează aceste zone și totodată și un Cod galben de vânt privind intensificările de vânt pentru partea de sud-est a teritoriului. Sunt intensificări de vânt mai slabe în intensitate, cu o intensitate mai mică față de ceea ce am avut la episodul precedent. Încă din această noapte lucrurile încep să se amelioreze și în zilele următoare la fel. Însă de interes pe parcursul nopții și pe parcursul zilei de mâine rămân intensificările de vânt din partea de est-sud-est a teritoriului și din zona montană unde în continuare vântul va sufla, vom avea rafale în general de 55-60 km pe oră și ușor mai mari în zona montană unde vor fi în continuare asociate cu ninsori. Însă dacă vorbim despre aspectul ploiilor pentru că acestea sunt de interes, vremea se ameliorează încă de pe parcursul nopții și mai ales de pe parcursul zilei de mâine însă nu scăpăm de ploi. Acestea își vor mai face apariția în zilele următoare însă cu o probabilitate mai mare în regiunile nordice și oricum mult mai slabă cantitativ față de ceea ce am avut incomparabil cu episodul pe care îl traversăm acum”.

