Alexandru Balan, fost director adjunct al SIS, Republica Moldova, acuzat că a transmis secrete de stat ale României pentru Belarus, rămâne în arest în România încă 30 de zile

Alexandru Bălan
6 octombrie 2025, 17:42

Alexandru Bălan, fost director adjunct al Serviciului de Informații și Securitate din Republica Moldova, rămâne în arest preventiv încă 30 de zile în România. Curtea de Apel București a dispus prelungirea măsurii preventive de pe 10 octombrie până la 8 noiembrie.

Există indicii temeinice că libertatea inculpatului ar putea periclita buna desfășurare a anchetei, au spus procurorii români. Decizia nu este definitivă, iar avocatul inculpatului a depus contestație.

Alexandru Bălan, fost ofițer de rang înalt al SIS, a fost reținut de autoritățile române pe 8 septembrie, pe aeroportul din Timișoara, într-un dosar gestionat de DIICOT. Este bănuit de spionaj în favoarea Republicii Belarus, care ar putea pune în pericol securitatea națională a României.

Infracțiunea ar fi fost comisă între 2024 și 2025. Anchetatorii suspectează, de asemenea, existența unor legături pe care Bălan le are cu grupări din spațiul est-european, prin intermediul cărora ar fi fost realizate atacuri cibernetice asupra unor instituții publice și entități financiare din România.

Alexandru Balan a devenit director adjunct al SIS în martie 2016, amintește tvrmoldova.md. A ocupat poziții importante la centrul antiterorism și de contrainformații din cadrul serviciului.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite