Fostul adjunct al Serviciului de Informații și Securitate Moldova, Alexandru Bălan, a rămas fără cetățenia Republicii Moldova

Alexnadru Bălan/Foto: tvrmoldova.md
24 June 2026, 15:56

Fostul director adjunct al Serviciului de Informații și Securitate (SIS), Alexandru Balan, a rămas fără cetățenia Republicii Moldova în urma unui decret semnat de președinta Maia Sandu pe 23 iunie. Balan a fost grațiat în dosarul privind divulgarea secretului de stat și extrădat în Belarus în cadrul unui schimb de prizonieri care a făcut posibilă întoarcerea acasă a doi ofițeri SIS moldoveni, transmite tvrmoldova.md

În cazul în care Balan păstra cetățenia Republicii Moldova, potrivit șefului Agenției Servicii Publice (ASP), Mircea Eșanu, din punct de vedere legal, exista posibilitatea ca spionul belarus să revină în Republica Moldova. „Este partea halzlie, deoarece ne putem trezi într-o bună zi că aterizează pe Aeroportul Internațional Chișinău și spune că revine acasă”, a adăugat șeful ASP.

Vicepreședintele Comisiei securitate, apărare și ordine publică, Andrian Cheptonar, a declarat anterior, în cadrul emisiunii „Cutia Neagră” de la TV8, că retragerea cetățeniei Republicii Moldova în cazul lui Balan este inevitabilă. Potrivit lui Cheptonar, subiectul urma să fie examinat la ședința Comisiei pentru cetățenie din cadrul instituției prezidențiale.

Pe 28 aprilie 2026, doi ofițeri ai SIS, aflați în captivitate în Rusia, au fost eliberați și s-au întors casă în schimbul lui Alexandru Balan, arestat în România, pe 8 septembrie 2025, la Timișoara, pentru divulgare de informații secrete de stat legate de România către ofițeri KGB din Belarus.

Potrivit anchetei, Balan este acuzat că s-a întâlnit în 2024-2025, la Budapesta, cu ofițeri de informații ai Comitetului Securității de Stat (KGB) din Belarus.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite