Lipsa îngrășămintelor chimice duce la recolte sub potențial. Peste 80% dintre produse vin din import, iar prețurile sunt pe măsură

5 octombrie 2025, 17:32

Odată cu închiderea combinatelor chimice, România a ajuns să importe tot mai multe îngrășăminte necesare pentru agricultură. Peste 80% dintre produse vin din import, iar prețurile sunt pe măsură. Unele sortimente sunt mai scumpe chiar și cu 20% decât toamna trecută. Din acest motiv, mulți fermieri nu își mai permit să le cumpere, iar viitoarele recolte riscă să fie sub potențial. Premierul consideră însă că industria se poate relansa în contextul în care țarA noastră va deveni cel mai mare producător de gaze naturale din Uniunea Europeană.

Valentin Popa e fermier. De la începutul toamnei, a semănat cu orz și răpiță pe aproape 70 de hectare în județul Călărași. Mai are în lucru încă 100 de hectare pe care le va cultiva cu grâu, orz și mazăre, în săptămânile următoare. Ploile din ultima vreme i-au dat curaj să grăbească lucrările.

Dar, spre deosebire de anii trecuți, fermierul reclamă că nu și-a permis să cumpere îngrășămintele chimice.

Valentin Popa, fermier, jud. Călăraşi: Nu am mai luat îngrășăminte pentru că prețurile sunt foarte mari la momentul asta. Undeva la 3750 pe tonă. Anul trecut pe timpul asta le luam cu 2.750. Adică 1000 de lei mai mult.

Fără îngrășăminte chimice aplicate la timp există riscul că recoltele să fie sub potențial.

Daniel Radu, prim-vicepreşedinte, Asociaţia Forţa Fermierilor: Dacă cantitățile de îngrășămînt se reduc într-un mod considerabil e clar că și recoltele pot scădea cu 20-30%. E vorba de mai mulți factori. Ploi, zăpezi. Este necesar să avem măcar 2-3 combinate de producere a îngrășămintelor chimice în România, să nu mai fim atât de mulți dependenți de import.

Odată cu închiderea industriei de profil, România a ajuns să importe peste 80% din îngrășămintele chimice necesare pentru agricultură. Din acest motiv, fermierii depind de variațiile de preț de la nivel internațional.

Mihai Moraru, preşedinte, Asociaţia Input Agro România: Sunt mai scumpe în medie în funcție de produs cu 15-20% față de anul trecut, în aceeași perioadă. În primul rând importatorii nu își mai asumă cantități mari de import pentru că au rămas cu ele în stoc în ultimele două campanii de toamnă. Nu în ultimul rând, creșterea prețurilor la producător.

Pentru producția de îngrășăminte chimice, gazele naturale reprezintă una dintre principalele materii prime. Premierul Ilie Bolojan consideră că industria de profil se poate relansa în condițiile în care România va deveni cel mai mare producător de gaze naturale din Uniunea Europeană, odată cu începerea exploatării zăcământului Neptun Deep.

În lipsa unei producții autohtone suficiente, fermierii sunt nevoiți să folosească îngrășăminte chimice din alte țări europene, dar și din state din Asia și Africa de Nord. 

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite