Copiii își găsesc bunici, iar seniorii își regăsesc rostul. Un parteneriat care apropie generațiile

3 October 2025, 11:14 (actualizat 3 October 2025, 16:14)

Copiii și seniorii învață unii de la alții și descoperă bucuria de a fi împreună. Seniorii le oferă copiilor răbdare și experiență de viață, iar cei mici le dăruiesc la schimb entuziasm și bucurie. Este un parteneriat care apropie generațiile și transformă comunitatea.

În Centrele Generații, vârstnicii devin mentori pentru copii și își recapătă, la rândul lor, sentimentul de utilitate.

Laur, participant: „Eu le simt ca pe bunicele mele, iar ei ne simt ca pe nepoții lor. Mi se pare frumos că pot să învăț de la alții și, la rândul meu, pot să îi învăț și eu. Am învățat-o pe doamna să se joace cu kendama.”

Verona Ion, senior voluntar: „Mă simt extraordinar. Am activitate, draga mea, și contează foarte mult la vârsta asta. E bine să ai activitate și să îți meargă și mintea un pic. Altfel, stai pe loc. Acasă… cu cine să vorbesc, cu televizorul?”

Prin muzică și jocuri, copiii învață și limba engleză de la John, un american stabilit în România de zece ani.

Mr. John: „Îmi plac copiii. Eu nu sunt tânăr, dar când sunt cu ei mă simt mai tânăr. Uneori cântăm sau discutăm despre muzica pe care ei poate nu au auzit-o niciodată.”

Teo, participantă: „Învăț să vorbesc engleza doar comunicând cu el. N-am absolut nicio problemă să vorbesc cu domnul John, mai ales că avem pasiuni comune – muzica.”

Vârstnicii îi pregătesc pe copii pentru examene și îi ajută la teme.

Gabriela Pârvu, voluntar: „Am ajuns în momentul acela în care, după ce viața mi-a tot dat o grămadă de lucruri nemaipomenite, parcă simți nevoia să dai înapoi.”

Teodora, elevă: „Am început să structurăm materia începând cu textul liric, pentru clasa a 8-a. Mă simt chiar foarte specială. Materia se predă altfel de la o persoană care a trecut printr-o viață și poate ajuta mai mult decât doar să te învețe lecțiile. Chiar vorbesc cu doamna Gabi despre sfaturi de viață și povestioare de-ale ei.”

Majestatea Sa Margareta, Custodele Coroanei României: „Sunt copii singuri care au învățat să aibă o bunică sau un bunic. Asta este foarte important. Este esențial să avem o viziune pentru țara noastră – cum putem să creăm punți între generații.”

Cele 42 de centre funcționează de 20 de ani și arată cât de eficient este modelul intergenerațional.

Daniel Arpinte – Institutul de Cercetare a Calității Vieții: „Este un model care generează beneficii extrem de importante, cu resurse modeste. Asta înseamnă, evident, mai multă deschidere din partea autorităților și schimbarea unor reguli care, deocamdată, nu permit extinderea la scară largă a acestui model.”

Seniorii care vor să devină voluntari se pot înscrie apelând Telefonul Vârstnicului – 0800 460 001.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite